 |
 |
|
 |
 |
Välkommen till Vargaviddernas kennel
December
Annandagsutställning i Kvänum. Tea blev BIS-4:a. Vann en 15-kilos säck med hundmat, räcker nog i två år. Totalt vidrigt snöväder idag med, när ska det sluta. I alla fall fint avslut på utställningsåret 2010.
December
Tyvärr blev det inget deltagande för oss på Stockholms Hundmässa. Jag åkte som planerat och vädret var skapligt, men när jag kört ca: 10 mil bestämde jag mej för att vända, det var ren katastrof på vägarna runt Arboga. Jag vill inte riskera livet för en utställning, fast det sved ordentligt. Antagligen var jag inte ensam om att stanna hemma denna dag. Grattis till vinnarna. Nora blev BIG-4:a såg jag på hundsports hemsida, STORT GRATTIS till ER!
November
Floyd NORDV-2010 NOUCH
Åkte ensam till Lilleström i Norge i busväder, kändes tungt när klockan ringde 03.00 och jag fortfarande inte hade somnat. Resan gick i alla fall fint. Väl på utställningen började dagen fantastiskt med att Floyd blev bästa hane, norsk champion och Nordisk Vinnare-2010. Helt fantastiskt och han är verkligen en trevlig hund aldrig till minsta besvär, trots att vi inte träffas så ofta. En kanon kille. Stella däremot föll inte domaren Marit Sunde i smaken. Hon var för stor och högställd m.m. Vi kammade i alla fall hem ett första pris och blev tvåa i klassen. Floyd slutade sedan som BIM mot fina tiken Skogsrövarens Cilla. Stort GRATTIS till Er! Hoppas det gick bra för Er i gruppen. Själv var jag ganska nöjd med att få börja köra hem igen. 13 timmar efter att jag vaknat så svängde jag in på gårdsplanen igen. Riktigt bra jobbat om jag får säga det själv. Nu hoppas jag på att mina tikar ska börja löpa.
Fina Inez blev BIR och BIG-2 på inoficiella utställningen i Eskilstuna, Tea blev slagen av sin syster och blev 2:a med hp.Grattis Pirjo och Inez. Väldigt fina systrar.
Ines BIS-2 i Enköping! Fick alldeles nyss finfina nyheter Vargaviddernas Sun Goes Down, Ines, blev BIS-2:a på valputställningen i Enköping. Grattis Pirjo jag är jättestolt över er.
Stella Champion!
I Växjö idag så blev fina, gosiga Stella champion, på första försöket efter 2-års dagen. Härligt . Stilige killen Floyd var också med och blev två bland hanarna. Domare var Henrik Johansson. Grattis Kim till både BIR och BIM, hoppas det går bra i gruppen. Tack också för Stella hon är verkligen en riktig toppen tjej.
Oktober
Idag var det inofficiell utställning i Örebro, lilla Tea blev Bir och BIG 1:a, i BIS:et blev det inget. Mamma Märta blev Bir och BIG 2:a. Grädden på moset var ändå Tilda och Märtas debut i Barn med Hund. De vann!!!!!
Vilken dag!
Teas utställnings debut idag, kunde nästan inte gått bättre, BIS 2 !!!! Hon var kanonduktig trots att det var grymt kallt i Köpings ridhus. Syster Inez var också med, hon blev tvåa med hp. Alltså en jättefin dag för systrarna.
Tilda har börjat öva innför Hallowen, inte kan man väl bli rädd för en sån här liten söt häxa.
Har haft en lugn och skön helg med gubben i Grebbestad. Två hundar fick följa med, lilla Tea och Ebba, det var absolut underbart höstväder och vi njöt alla fyra.
September
Julia har börjat på frisörlinjen och anmälde sig som hår modell, resultatet blev så här snyggt. Läckert hår mode i höst!
Ebba blev FIN uch på utställningen i Eckerö på Åland. Hon blev också BIR av tolv västgötar, en av 8 utplockade i en stor grupp 5 men sedan inte placerad. Hennes enda utställning i år som slutade så fantastiskt! Domare var Birgitta Svarstad, hon tyckte att hon var en tik som har det lilla extra och med underbara rörelser. Härlig helg! Pirjos lilla Kaiza blev också FINuch och BIM. Fortfarande lånad dator. Ingen ordning alls på vår.
Har datorkrasch!!!! Inga uppdateringar o mejl på ett tag. Tack Yvonne för långa mejlet svarar när min egen dator är igång igen.
Augusti
STORT GRATTIS!!!!!!! Till Yvonne Andersson och Vargaviddernas Alf Ylare "Racke" som tog sitt första 1:a pris i lydnadsklass Elit, på sin första start i Elitklass. Imponerande!!!
Jag är jättestolt över Er.
Gotlandsresan gick fint, men jag har varit helt slut hela veckan. Hemma vid 23.30 och i säng vid 0.30 upp och jobba 06.00, lite tungt men det går. Floyd hade en fin helg, BIM både lördag och söndag. Stella som i princip är naken nu, fick en slät 1:a ena dagen och 1:a hp den andra, blev slagen av sin halvsyster Utopia Läcker båda dagarna, riktigt fin har hon blivit.
Augusti
Utställning i Eskilstuna idag, vilken fantastisk dag det blev. Floyd, som fyllde två år för en vecka sedan, blev CHAMPION och slutade som tvåa bästa hane, efter alltid lika käcka Fixans Göte Väst, som tillslut blev BIR. Grattis till er. Stella fick sitt åttonde cert, Cacib och blev BÄSTA TIK och BIM!!!! Änligen när säsongen nästan är slut och pälsen nästan borta, så tyckte domaren att hon var bäst. Härligt efter alla btkl placeringar under året. Tack Maarit och Anna för resesällskapet och en trevlig dag.
Tänk vad 8 veckor går fort, nu har lilla goa Inez flyttat hem till Pirjo och alla hundarna på Siripiri kennel. Vår egen Tea saknar sin buskompis men vi kommer snart o hälsar på. Lycka till!
Augusti
Får passa på att gratulera B,D och F- kullarna som fyller år i augusti, även vår egen lilla Märta fyller 3år.
Grattis till er alla.
Till höger, ny bild på Figaro Final, som har blivit pappa till en kull på 8 valpar i Holland.
Har satt in några nya bilder i fotoalbumet.
Nyss hemkommen från Askersunds utställningen, skönt att bo nära, det är inte ofta man är hemma redan klockan 11:00. det var bara Stella som var med idag, hon slutade 3: bästa tik och tog sitt sjunde cert. Nu är dock hennes päls på väg bort och de sista utställningarna denna säsong blir nog knepiga. BIR blev ännu en gång Nora och BIM Svedala Samuel Skräddare, till mattes stora glädje . Stella fick lite stryk av Ebba när hon kom hem, och jag fick plocka disk.
Tiden går fort, snart är semestern slut men än är några härliga dagar kvar. Har verkligen ängnat denna sommar åt familj, hem, läs trädgård och naturligtvis hundarna. Så här stora har Märtas valpar blivit 7 veckor på bilderna, Sun goes down på denna bild flyttar till kennel Siripiri om en vecka. där kommer hon heta Ines. Thunder and Lightning kommer bli kvar hos oss och här kallas hon Tea.
Juli
Det blev några utställningar i juli, så här i efterhand är det svårt att komma ihåg alla resultat, i Alfta fick Stella sitt sjätte cert och blev än en gång tvåa bästa tik, Dansande Dagge fick följa med och slutatde som tvåa bästa hane. I Köping blev Stella reserv i bästa tik klassen och Floyd tvåa bland hanarna. Sista helgen i juli åkta jag till Ransäter här fick Stella en slät 1:a och Floyd vann hanhundsklassen och blev BIM mot tjusiga Nora, som sedan slutade som BIS-3. Jag håller tummarna för att ni får någon mer topplacering i år, så att ni kan fortsätta kämpa om de riktigt höga placeringarna på årsbästa listan. Floyds matte Anna och jag var i alla fall otroligt glada och stolta över vår fina gosse. Nu ställs han inte ut förrens i Eskilstuna då han fyllt två år.
Juni
Märta har fått två jättefina tikvalpar, en flyttar troligtvis till Pirjo och en blir kvar hos oss. Thunder and Lightning och Sun goes down, blir deras tjusiga namn, döpta efter gruppen Thin Lizzys låttitlar.
Floyd 2:a bästa hane med cert både i Norrköping och Avesta.
Jag fick en bild på denna stilige genleman, Vargaviddernas Alf Ylare 7 år. Tack Yvonne för den fina bilden.
Märta är nu högdräktig och inom en vecka så vet jag vad som göms i den där runda magen, mycket spännande. Bilden är från förra somaren i Visby, Märta i lite slankare modell.
I helgen var det utställning i Avesta, hela lördagen regnade det, så jag kanske inte direkt jublade när Kim vann gruppen med Nora, men Dalarnas kennel klubb ordnade fram ett jättefint boende åt oss i en liten stuga, där eldade vi så att både vi och kläderna torkade och vi var förhållandevis fräscha på söndagen. Nora var som alltid på topp och knep en reserv plats i BISet och det var ju förstås jättekul. Mina hundars resultat blev cert och tvåa bästa hane till Floyd och Stella blev tvåa i juniorklass med hp.
Juni
Jag firade nationaldagen i Norrköping, på hundutställning, förstås. Jättefina resultat, både Floyd och Stella tog cert och blev 2: bästa hane och tik. Vädret var nästan lite för vackert, jag försökte hålla till på skuggsidan för hundarnas skull men jag såg ändå ut som en kokt kräfta till kvällen. Aron, på bilden, och jag vill hälsa till hans kullsyskon som fyllde 7 år den 20 maj.
Maj
Underbara, fina, älskade Stella tog sitt fjärde cert i Österbybruk, blev även denna gång 2:a bästa tik efter sin oslagbart vackra mamma Nora. Kim och jag tillbringade nästan hela dagen instängda i ett tält, regnet formligen öste ned men vad gjorde väl det, vi hade samtalsämnen så det räckte till och när vi var i ringen så höll det upp. Nu ser vi fram emot nästa helg och Norrköping.
Färska rapporter från Piteå utställningen. Nora och Kim vann gruppen, nu håller vi tummarna för henne i BIS finalen imorgon. Både han och tikcert gick till Noras barn. Snyggt jobbat.
Hemma från rasspecialen i Simmatorp. Kan inte vara annat än väldigt nöjd, Stella tog sitt tredje cert, på tre utställningar i år, hon blev också tvåa i bästa tiklassen ännu en gång placerad efter sin fina mamma Nora Supernova. Grattis Kim det var verkligen din dag idag, massor med fina placeringar för Skogsbygdens hundar. Floyd fick en 1:a idag och blev reserv i unghundsklassen, domaren tyckte att hon var i grövsta laget och hans trevlige bror Filur fick en 2:a i samma klass, han var för dagen för tunn för att falla domaren i smaken. Vi hade riktig tur med vädret, regnet hängde i luften, men det var uppehåll hela dagen. Tack för allt trevligt sällskap, alltid lika kul i Simmatorp.
Nu är fina tiken Ebba parad med snygge Floyd, hoppas på valpar i juli.
Då var maj äntligen här, två brasor har vi hunnit med, det blir så fint när man röjer bort lite efter vintern, nu väntar jag bara på värmen. Utställningen i Larv slutade precis som i Västerås Stella blev 2:a btkl med cert. Endast slagen av Nora även denna gång. En trevlig dag var det trots kölden och blåsten.
April
I april åkte jag på årets första hundutställning, det var en inoficiell i Karlskoga. Det skulle bli Torstens debut i utställningsringen. Han var ensam långhårig chihuahua och blev därför ganska så lätt BIR. En supertrevlig hund som inte tyckte att någonting var läskigt. Stella var också med, hon slutade som BIS-2:a. Roligt, och vi kunde åka hem med ett par fodersäckar, alltid välkommet. Torsten fick följa med hem för en veckas bantningskur, för helgen efter var det dax för Västerås. Där fick Torsten en 2:a med fin kritik men han är tyvärr för stor, och det visste vi ju redan innan. Stella tog på söndagen sitt första cert och blev 2 i btkl, för domaren Lisbeth Liljekvist. Hon blev endast slagen av sin berömda moder Nora Supernova.
Floyd blev tvåa i unghundklassen med 1:a och hp.
Märta är parad med Chipau Cnas, valpar väntas förhoppningsvis i juni.
Mars
Mars var en händelse rik månad på sätt och vis. Fem födelsedagar, varav den ena var en 40-års dag, inom loppet av en vecka. Vårt pannrum brann nästan ned, och tack vare vår son, som turligt nog var hemma, så har vi vårt hus kvar. Nu håller allt på och byggs upp igen och blir säkert klart till sommaren. På bilden sitter vår Tilda med sin kusin Ceazar båda 6 år.
Februari
Grattis till C och E kullarna som har blivit 4 resp 3, grattis också till Torsten och Rosa som precis fyllt 1år. Hoppas ni fick något gott.
Jag bestämde mig sent att strunta i kanin SM , i Nyköping , idag är jag tacksam för det. Utställningshallen rasade under snön och många djur klämdes ihjäl, inga människor fanns turligt nog i byggnaden.
VARGAVIDDERNAS ARON ULV
blev SEUCH NUCH i Eidsvoll idag. Domare var Per-Erik Wallin
Har varit dålig på att uppdatera hemsidan ett tag, ska försöka ta tag i detta. kika runt det kan ha hänt lite här och där.
januari 2010
Det är inte lätt att var Märta denna vinter, hon älskar sol och värme och hatar att frysa.
December
Helt underbart
Skogsbygdens Nora Supernova BIS på Stora Stockolm.
Läs mer om mina egna mera blygsamma, men fantastiskt fina resultat under aktuellt
.
November
Båda tjejerna V.v Elsy Yster och V.v Fina Feminin är röntgade grad A. Härligt, Gunilla!
I helgen har det varit både kanin och hundutställning, resultat kan ni se på Aktuellt sidan.
November
Fina killen Frippe Filur HD röntgad grad A. Jätteskönt! Vi ses på inofficiell utställning i Örebro på söndag.
Oktober
Vilken vecka!!! Två höglöpande tikar som till slut blivit parade, man känner att man lever, minst sagt. Märta blev parad med Chipau Cnas, eller Pasi, som han kallas hemma hos Pirjo. Jag gillar verkligen den killen. Ebba blev även hon parad, härliga unghanen Floyd fick till det utan problem. Nu återstår bara att tikarna blir dräktiga också. Det är en senare fråga, första steget är i alla fall avklarat nu. Jag kan andas ut och lugnet blir återställt i Korsbacken.
Fick nya fina bilder av Betty Boop, ska försöka hinna uppdatera mitt fotoalbum snarast.
Det var kaninutställning i Örebro i helgen. Gick riktigt bra. Tvåa i klass B med med en stam zobel blå, 284½ poäng. Jag tror jag blev femma i klass A, också där med zobel blå fast där med en grupp gamla hanar. Var riktigt trött framåt eftermiddagen, jobbar ju natt och har haft stora bekymmer att ställa om dygnet när det blir helg och man ska upp tidigt på morgonen.
Nu har även lilla Rosa skickat bilder, så söt tjejen är.
Försöker hinna med några höstpromenader också. När vädret är fint så är hösten underbar, tyvärr är det ju inte så alla dagar. Hundarna är lika glada som vanligt i alla fall. Har anmält Stella till inoficiell utställning på Örebromässan 15/11, kan ju bli kul.
Har fått några nya bilder på Totte, vilken myspropp.
Kaninutställningssäsongen startade för mig i helgen, gick bra vann klass A och kom även 4:a i samma klass. Lite nya poäng på årets utställare lista, behövs, ligger 4:a hitills. På bilden syns några av mina viltgrå som sedan vann klass A.
Måste bara sätta i en bild på mig, Julia, Tilda och Jörgens söta, lilla systerdotter Elif Tiroja, namn från Turkiet , senaste medlemen i familjen, 4 veckor o så fin. Hon var och hälsade på oss när hennes morbror fyllde 45 år i förra veckan.
Fick nya jättefina bilder på Frippe Filur idag. Har verkligen vuxit till sig och blivit en stilig ung hane. Matte Marianne skriver också att de ställde ut honom den 29/8 i samband med Lilleruds dagarna. BIR BIG-4 blev resultatet. Kritiken var strålande och avslutades med väl uppvisad, roligt. Domare var Jane Edwinsson. Tack Marianne och Rolf för att ni sköter Filuren så bra.
Nyss hemkommen från hamar i Norge, Är du intresserad av hur det gick, kika in på Aktuellt sidan.
Figo har varit på utställning i Holland.
Floyd är HD röntgad grad B.
Resultat för Augusti utställningarna finns under aktuellt. Lite nya kort har lagts in och uppdaterat lite här och där.
Datorn fungerar, Torsten har flyttat, det regnar, jag har uppdaterat på aktuellt sidan och till salu sidan.
Ebba CHAMPION i Norrköping
Stella blev Bir valp, fast hon var ensam valp, kritiken var däremot svår slagen.
Vi har varit både i Larv och på Västgötaspets specialen i Simmatorp. Stella blev BIR valp på båda utställningarna. Se mer under aktuellt. Min dator är riktigt krånglig där för kan jag inte uppdater med några bilder.
På Västerås utställningen gick det så här. Ebba blev 2:a i öppenklass och slutligen 3:a i bästa tikklass.Aron blev 2:a i öppenklass med ck.
Nu har Rosa flyttat till sin nya familj, lycka till med henne Mia.
Ebba vann öppenklass med ck och slutade som 4:a bästa tik på Kista mässan idag, Dagge var också med han fick bara en 2:a denna gång.
På långfredagen var jag och Tilda på kaninutställning i Guldsmedshyttan. Rexona blev ännu en gång BIS med 95½poäng och lille Petrus var på sin första utställning och vann Brita Bergkvist minne och blev bästa hane på utställningen på 95 poäng. Tilda var med i påskakärringtävling och hon vann hon med. Med andra ord en fantastisk dag.
Jag har problem med min dator, så ni som har skickat mejl till mig och undrar varför jag inte svarar, det beror på att jag inte kan just nu, inte på att jag inte vill. Hoppas det ska ordna sig snart.
Rosa och Torsten var ute på gräsmattan för första gången idag, det var uppskattat kan jag lova. De är riktiga små frön o man bara älskar dem.
Sista helgen i mars var jag, Pirjo, Mia och Petra på inoficiell utställning i Ludvika. Stella var ensam västgöte på hela utställningen och slutade som BIS 4:a, hon är en fantastisk hund inte bara vacker utan supermysig hela hon. Efter utställningen följde Mia med hem och kikade på vavvorna och det slutade med att lilla Rosa kommer att flytta hem till henne när det är så dax.
Jag vill gratulera dessa härliga killar och deras fantastiska mattar, till sina framskjutna placeringar på årsbästa listorna över årets lydnads och bruks västgötaspetsar. STORT GRATTIS till V.v. Alf Ylare och Yvonne Andersson.
STORT GRATTIS
till
V.v. Edgar Snabb
och
Britt-Marie Tidermann.
Vargaviddernas Fina Feminin " Freja " blev BIR och BIG3 valp i Botorps ridhus i Karlskoga den 22/3. Grattis matte Gunilla. Domare var Gunilla Sandberg.
Stella blev 2:a med hp efter Freja i Botorp.
Vargaviddernas Frippe Filur fick hp och blev BIM
Ebba var också med hon slutade som BIR och BIG 4:a
Jag har lagt in nya bilder på valpsidan
Stella blev BIS 4:a valp 4-6 mån på SKV och Whippet klubbens inoficiella utställning i Katrineholm den 1/3.
Nu är valparna här, äntligen är väntan över, en tös och en gosse blev det. Givetvis hu söta som helst.
Stort Grattis till Yvonne Andersson och V.v Alf Ylare som tog sitt tredje första pris i lydnadsklass 3 i helgen och blev LP3
Stella gjorde utställnings debut, 4 månader och 4 dagar gammal, i ett iskallt ridhus i Linköping, BIR och BIG 3:a blev resultatet.
Den 8/2 blev Vargaviddernas Fanny Fantasi BIS:4 valp på Örebro mässan.
Uppfödning av Västgötaspets och Chihuahua
Ulrika Lundstedt Korsbacken 23 695 93 Finnerödja 0584-60024 076-1887961 vargaviddernas@hotmail.com
|
|
 |
|
|
|