PRESENTATION AV LOUISE
LOUISE & ALBANY
Hej!
Jag heter Louise och har häst här på Sjöängen.
Har haft både min B-, C- och D-ponny uppstallad här tidigare och nu sedan mars 2011 står min fina "Bonnie" (Albany -02, e.Acacio-Wittelsbach) i boxen.

Hoppas ni har lust att följa mig och Bonnie här på hemsidan, tänkte berätta lite om träning, tävling och hästlivet på Sjöängen. (mer om oss kommer ni att kunna läsa under rubriken "Aktuellt från Louise")

Här är jag och pappa på en ridtur runt Gunneby på hans häst "Greta" (GuardianAngel e.IrcoMarco-Utrillo), här var jag ca. 1år.


Både mamma och pappa har haft sina hästar uppstallade på Sjöängen, så det ligger i blodet.


(men pappa; VAR ÄR HJÄLMEN? )


Sjöängens Ymoth
Här är en bild på mig (2år) och Ymoth på Sjöängens stallgång.
Ymoth har lärt många barn hästvett genom åren.

Tack Ove & Susanne för att jag fick chansen att lära mig grunderna på er fina shettis-hingst!

Jempy
Världens bästa B-ponny! Men kanske inte den enklaste första ponnyn...
Jag och Laura köpte Jempy ihop, den första tiden delade vi solidariskt på honom och när sedan Lauras B-ponnytid led mot sitt slut så köpte jag ut honom och sedan var han bara min i tre år!
Så mycket kul jag hann med att göra med honom, förutom hoppning så startade vi både individuellt SM och lag-SM i fälttävlan, tävlade lite dressyr upp till nat.nivå (blev uttagna till spetstruppen i distriktet). Hemma gick han under namnet "Mammas hjärta".



Pauline - "Pållan"
Om nu Jempy är världens bästa B-ponny, ja då var Pållan kat.C's motsvarighet!
Kommer ihåg innan vi köpte henne så var Marina (Stall Kurlanda) så snäll att hon lånade ut henne, för att vi skulle få en chans att testa om hon tyckte om fälttävlan (något som hon aldrig provat på). Denna prinsessa var född till det!
Pållan tävlade jag både i hoppning, dressyr och fälttävlan.

Paris 87

Skriv en kommentar: (Klicka här)

123minsida.se
Bokstäver kvar: 160
OK Skickar...
Se alla kommentarer

| Svar

Senaste kommentarer

15.02 | 21:26

Gläder oss! Du har kämpat, speciellt under det halvåret Du var nere i Fulltofta, att Du orkade. Grattis!!

...
15.02 | 19:08

Hej Erika!
Kan tyvärr inte säga ngt inbytespris, vill först se sadeln. Du kan väl ringa mej så får vi diskutera detta. Mvh Susanne

...
15.02 | 19:05

Hej Sofie!
Jag säljer täcken från Horseware (även till shetland) du kan väl ringa mej så får vi kolla storlek, modell osv. Mvh Susanne

...
06.02 | 17:06

Hej! Jag undrar om du har eller om du har möjlighet att köpa in täcken från Horseware passande shetland? Jag letar efter täcke med lös hals till min lille.

...
Du gillar den här sidan