Alsjöbergets kennel

***ALSJÖBERGES KENNEL***

Kennelns målsättning är att föda upp hundar som är lämpliga familje och brukshundar med bra, väl fungerande exteriör och god mentalitet som passar i dagens samhälle.  
Avelsdjuren är ögonlysta, röntgade UA gärna utställda
med 1:a i ökl och bruks /jakt meriterade. Om jag måste välja, så går alltid mentaliteten före ett vackert yttre. Men självklart så strävar vi efter både och.
Vi följer naturligtvis respektive rasklubb samt SKK's regler.
Alla valpar säljs:
 *Registrerade och med stamtavla från SKK.
* Köpeavtal från SKK
* Doldafelförsäkrade i IF i 3 år.
* Avmaskade
* Nybadade o med nyklippta klor.
* Med valpen följer filt, tuggben och startpaket med foder från DOGGY.
* Ett års medlemskap i JRK klubben (gäller JR valparna)
* Videon (CD) Välkommen Valp mm från SKK

Jag kommer alltid att finnas för råd och stöd i "vår valps" liv. Vi kommer även att ordna valp träffar o gemensamma MH.

Vad jag önskar av dig som valpköpare:

* Att Du ögonlyser o AD+HD röntgar hunden vid lämplig ålder (aussie)
* Ögonlyser o patella undersöker vid 12-16 mån (JR)
* Att Du gör MH med hunden vid lämplig ålder, helst med kullen. (aussie)
* Att du ger din valp från oss ett stimulerande o harmoniskt liv

 Kenneln har en hund som använts i aveln:
CCs Gum Ball      
ras: Jack Russel Terrier
född: 070501  Färg: Vit och tan    Pälslag: Släthårig Vikt: 5,4 kg Höjd: 25 cm
Ögonlyst UA och patella UA mars -09
* 1:a HP, BIM Inoff. Utställning
* 1:a jkl. Off. Utställning
Mamma till vår B och C-kull

Hur det började....
Ja hundar har alltid varit ett intresse som legat mig varmt om hjärtat! Min allra första egna hund köpte jag -89, hon var en belgisk vallhund Tervueren som hette Laritt's Bianca "Binni". Hon var en härlig kamrat, en envis rackare med en mentalitet som få belgare är förunnad men ingen direkt nybörjarhund . Med henne åkte jag på utställningar och gjorde karaktärstest som det hette då. Hon fick 2 st CERT och BIR o BIM, hon var den "gamla typen" . Efter henne tog jag en kull valpar och sparade en valp: LP1, LP2 Alsjöbergets Aurora. Med henne tävlade jag lydnad och agility och ställde ut. Hon fick 2 st CERT och 6 CK.
Tyvärr blev hon efter en olyckshändelse, då ungar slängde in smällare i vår trappuppgång, skotträdd. Så jag steriliserade henne.

Sen kom rottisen in i våra liv... det var Tullgarns Kungsgårds Ermelo "Nisse". Åh, han var en otrolig hund, supertrevlig och med en motor som få... han hade tyvärr bettfel och var halt till och från i fram, så Sigrid övertalade mig att låta henne omplacera honom då jag ville ha en hund att tävla. Det är liite svårt att ha två rottisar när man bor i lägenhet och väntar barn....
Ja, då köpte vi Addemans Nike (hon blev: SVCH Korad LP II Godk. Högre spår o elit lydnad). Mer om henne kan du läsa på Majas sida. Jag lånade ut henne till Susan (Addemans kennel) så hon fick ta en valpkull när Emil skulle födas -03.
Varför just Alsjöbergets som kennelnamn....
Jo, jag är uppvuxen i en by som heter Åshammar i gestrikland. Mitt i byn finns Alsjön, där jag badade som barn, och när vi flyttade tillbaka till byn (hösten -00-05) och jag gick mina dagliga promenader på berget bakom Alsjön, så var det det namnet som kändes rätt. (namnet Alsjöns var redan upptaget)

 

Klicka på boken och sidorna för att vända blad:
Din "Flash"-spelare behöver uppgraderas

För att se denna sida kan du Klicka här för att hämta den senaste versionen av "Flash" från Adobe. När installationen är klar kan du återvända hit och se sidan.

Om du ser det här meddelandet även om du har uppgraderat Flash så prova att stänga alla Internet Explorer-fönster, starta om och återvänd till den här sidan.

Du kan också klicka här för att se bilderboken utan att hämta Flash, men det kan hända att det inte ser ut som det ska.

Skriv en kommentar: (Klicka här)

123minsida.se
Bokstäver kvar: 160
OK Skickar...

Anna | Svar 23.12.2010 16.47

Hej kusin, Jajje avvaktar med skinnen, han hör väl av sig om han vill köpa ngt.
Jag är ledig i mellandagarna om ni har vägarna förbi.... kram Anna

Se alla kommentarer

| Svar

Senaste kommentarer

04.01 | 09:03

Hej jag undrar om Kolfallets kennel fortfarande föder upp schäfrar?

...
07.11 | 14:45

Hej
Visst är det mamma Sally som är på jack russelklubbens sida.hälsningar Teo.

...
19.09 | 13:56

Fina, men vill veta lite mer fakta om det nästa gång ;)

...
12.04 | 22:06

Hej
Snygga stövlar ska leta fram mina också!
Kram.Marie

...
Du gillar den här sidan
Hej!
Prova att göra en egen hemsida precis som jag.
Det är enkelt och du kan prova helt gratis.
ANNONS