Min trädgård

-kalender...

Måndagen den 27 juni

Vi har börjat anlägga en rosenrabatt. Det kommer att bli buskrosor och klätterrrosor.

Torsdagen den 12 maj

Jag har planterat en rödbladig ormhassel för pengarna jag fick i disputationspresent.

Måndagen den 4 april

Äntligen är det vår och frostfritt. Magnus fortsätter sitt grävande. I år ska det bli en gång av ölandssten och en uteplats under äppelträdet.

Måndagen den 11 november

Nu har vi snart ett trädäck på terassen.

Måndagen den 2 augusti

Vi har nu en till rabatt med små trampstenar av Ölandssten i. Ut mot gången avgränsar tre olika syrener. Vi har satt vitbrokig kornell, luktolvon, en gammal kvitten från trädgården, rosor (blue moon, ingrid bergman) och några kryprosor, vit Ölandstok, den gamla forsythian står kvar som kopmmer att blomma fint med rosenripsen. Vi satte tre oilka flärilsbuskar två av dem har vi tagit som skott från våra gamla. Perenner som fyller ut rabatten är pioner, echinacea,  kärleksört, lite krypande klockor och fackelblomster. Bakom rabatten har vi vår grillplats.

Måndagen den 12 juli

Magnus har klippt äppelträdet. Här behövs det inga arborister inte, övning ger färdighet.

Fredagen den 18 juni

Vi har planterat fler rhododendron och azaleor i surjordsrabatten. Det blev en cerise, vit/rosa, röd, lila och en rosa azlea tillsammans med den orange. Vi satte hortensior i lila-vit och rosa. En stor plymastilbe, violruta, blåbär och ormöga satte vi med. Det blir fint till våren med alla färger till vårenhoppas jag. Nu saknas bara en magnolia till minne av Fanny och en liten sittplats därunder.

Måndagen den 7 juni

Jag skulle komplettera ligusterhäcken men fick inte tag i plantor. De hade bara vintergrön och jag villl inte ha varannan med blad och varanna utan. Jag tog några kvistar från en gammal buske och stoppade i jorden där det behövdes. Nu hoppas jag att de klarar sig. Jag hittade några små ligusterplantot  lite överallt i trädgården som jag flyttade till häcken så det behövs bara några till nu.

Vi har gjort två rabatter, en med skuggväxter och en på södersidan. På skuggsidan blev det lagerhäggfunkia, kornell, spirea, japansk dvärgcypress, löjtnantshjärta och riddarsporre i bakgrunden. De lägre växterna fick stå framför, det blev kaukasisk förgätmigej, bollviva, kalla och daggkåpa.

I söderrabatten nedanför terassen blev det klematis (Jackmani och Nelly Moser), blomsterkaprifol och vildkaprifol (det blev en av varje för jag visste inte skillnaden på dem). Framför satte jag skäggbuske, friländshibiskus, temynta, liljor, fackelblomster och alunrot och några krypflox och näva och favoriten backsippa.

Tisdagen den 18 maj

Vi har grävt bort jord runt huset och lagt ut och packat småsten och lagt ut stenmjöl. Snart ska vi få en gång runt huset av Ölandssten. Vi upptäckte att Ölandsstenarna vi hade var olika tjocklek och vissa var en helt annan sort. Vi har köpt fler på annons men det går åt massor.

Onsdagen den 12 maj

Vi har stooora planer på vad vi ska göra med denna "leråker" full av nedfallna äpplen om hösten men nu är det äntligen vår och påskliljorna har ersatts av ett hav med tulpaner. Jag har planterat jordärtskockor och funderat på sparris ett tag nu.
Hej!
Prova att göra en egen hemsida precis som jag.
Det är enkelt och du kan prova helt gratis.
ANNONS