 |
 |
|
 |
 |
Vickys Dagbok
Onsdagen den 3 mars
Så nu har syrran och hennes vovvar Andy och Lady flyttat in till Filipstad. De hyr lägenheten ovanför Vicky och mig. Skönt att få hjälp att sköta fastigheten nu. Vi ska ju fylla på pellets och sköta pannan, samt sköta trädgården. med den här snövintern finn det ju att göra. Andy och Vicky kommer förstås som vanligt jättebra överens. De passar bra ihop, eftersom Andy är stark men lugn och Vicky är som en "duracell kanin". Men Andy tar det med ro. Har han leksaken så sträcker han bara på halsen, så når Vickan inte upp. Har hon leksaken istället blir det till att jaga för Andy. Lady som är lite äldre, låter ungdomarna härja runt och tar allt med ro.
Idag anmälde jag Vicky till vår utställning den 20 mars som vi har på 4H gårdens ridhus som ligger mot Karlstad. Det är en inofficiell utställning och gäller för alla raser. Kan vara bra med lite träning för Vickan.

Vi passar också på att gratta husse Ulf idag på hans 45-årsdag.
Onsdagen den 10 februari
HIPP, HIPP, HURRA, TVÅ ÅR IDAG......
Lilla gumman har blivit stor. Känns som igår när hon nästan druknade en en taxkorg som vi lånade av syrran. Det har varit en härlig tid med henne. Hon är så snäll och go, att jag ibland tror att husse kunde äta upp henne.
Att hundar vill leka vet man ju, men Vickan har gjort det till en konstart. Idag på morgonpromenaden var snöbutorna så roliga att hoppa på och bita i att jag bara kunde ställa mig att titta på och skratta. dessto roligare tyckte ju hon att det var förstås.
Ett STORT GRATTIS TILL alla kullsyskon också. Hoppas ni har det bra. Hundpuss till dig min lilla gumma.
Söndagen den 7 februari
Vilket vinter det är. I går var jag, husse och Vicky ute och åkte skidor. Vicky springer bredvid i skoterspåret. Bra träning för gumman i lössnön . I dag på fm kom Henrik och Jolly. Det var ca tre veckor sen vi träffades sist. Vicky som snart är två år (onsdag nästa vecka), och ett halvår äldre än Jolly, började ta lite ton om sina leksaker. Hon har en nallebjörn ute som hon brukar leka med, och den fick INTE Jolly ha . Men när vi tog bort den var det lika kul att leka som vanligt. De brottades runt i snön så den yrde omkring. När de tittade upp var de alldeles vita i nosen. De har lika mycket energi bägge två, så ingen vill ge sig. När de hade åkt hem och vi gick in i värmen en stund, hade Vicky inget emot att ligga och sova i soffan en stund dock. På bilden berdvid ser ni henne sussa söt.
Nu blir det en söndagspromenad med alla vovvarna i vintersolen, så tar Vicky och jag en tur med skidorna sen. Ha en bra söndag alla.
Härligt med snö att leka i.
Fredagen den 22 januari
Hipp, Hipp Hurra. Idag blir vår äldsta tös 12 år. Vår york Titti har hunnit bli hela 12. Fantastikt vad fort tiden gått. Minns väl när vi "bara" var och tittade på henne som valp. Det slutade naturligtvis med att hon följde med oss hem. Titti har varit en underbart snäll tjej, som när hon var yngre lätt följde med husse och mig på en mil med skidor när vi var på vintersemester i Sälen. Otaliga gånger har hon följt med mig på långpromenader och löpturer. Med ålderns rätt tar hon det lite lugnare nu. till vardags följer hon med husse i hans lastbil, för att se till honom på dagarna. Till hjälp har hon sin ständiga följeslagare, taxen Zusse. Husse har gjort fint med egna sängar åt dom i den nya bilen. Hela din familj önskar dig en fin dag. det blir lite gott till kvällen. Kramar till lilla gulltösen
Onsdagen den 6 januari
Nu har vi gått in i nytt år då och ett kallt sådant. Nästan minus 30 grader i morse. Man kan ju inte vara ute och göra någonting. Mellan jul och nyår var det ju "bara" ca 10 grader kallt, då kunde Vicky och jag åka skidor i tre dagar. Var tyvärr inga dragna spår, men vi tog oss fram ändå. När det blir bättre före och inte så kallt, ska vi börja tolka på skidor som vi började med förra vintern. Nu fick hon bara springa med bredvid, men det var kul också. 
Nu har vi inte kunnat göra så mycket för kylan på några dagar och jag har jobbat ganska mycket. Som tur var har syrran varit ledig, så Vickan och småhundarna har varit där några dagar. Andy och Vicky leker jättebra tillsammans. Hon är ganska duktig på att dra omkring på den stora björnen. Nu är han ju väldigt snäll, så Vicky får nog göra lite som hon vill. 
Syrran tog några fina kort på vovvarna när dom var där. På kortet bredvid ligger Vicky som en diva i hennes fina soffa. Dom andra två bilderna är på Andy med småhundarna. Den med vår york Titti, är precis som reklamen där man måste vara snäll när man är stor. Tack för all hjälp vi fått, syrran.
När man är stor måste man vara snäll.
Zussie fjäskar för Andy.
Söndagen den 27 december
Nu är julen över för det här året. Härligt att vi fick snö. I går tog jag Vicky med mig över Kummelhöjden. Det blev en ganska tung promenad över berget i delvis snö nästan upp till knäna. Det tog nästan två timmar, som i vanliga fall när det är barmark tar en timme. Bra träning både för Vickan och mig. I morgon är det arbetsdag igen. Tänkte försöka få ledigt på onsdag om det går. Har börjat snöa igen ute, trots att det är ganska kallt. Kom ett fint kort från Vickys kennel Travaren, där Gammelmatte Kicki, gammelhusse Berra och moster Jolly med kompisen Skorpan hälsar. Det dröjer ju inte föränn Vicky och hennes kullsyskon fyller två år, närmare bestämt den 10 februari. Ha nu en skön söndag alla.
Onsdagen den 23 december
Jaha, nu är det snart jul med bråda tider som vanligt. på jobbet är det inget undantag.  I kväll ska vi göra skinkan. Det är lite speciellt för oss. Vickan och småhundarna ska också få smaka på den o kväll. I morgon blir det en lugn julafton när maten är klar. Vi har syrran och mamma hos oss. det ska bli trevligt. Fick ännu ett fint julkort av syrran med hennes voffsar på.
Ha nu en GOD JUL alla och ta det lugnt i trafiken. Kramar och hundpussar från Vicky och matte Britt.
Söndagen den 20 december
Nu är det snöstorn ute. Sitter och tittar ut här vid datorn och snön vräker ner. Vi har klippt klor och borstat tänder nu på morgonen. Vicky sitter faktiskt och njuter när man filar på hennes gaddar. det gäller bara att bläddra bland alla läppveck.  Ringde till syrran. Hon har fått någon av alla influensor, så hon mådde inget vidare. Vicky och jag åker och hämtar Andy snart, så tar vi med honom på en promenad. Hade inte räknat med snöovädret då. Men jag vet att hundarna kommer att gilla det, så det är väl bara att klä på sig. I em hade vi tänkt att åka och julhandla maten, men vi får väl se hur mycket snö det kommer. Ulf kan få hjälpa till att ploga ifall det kommer mycket. Jag hade tänkt vara ledig i mellandagarna, men det verkade inte gå. Det blir så mycket som måste göras på jobbet, att det skulle ställa till problem. Det är väl bara att bita ihop. Det söta julkortet bredvid kom från syrran och henes voffsar. Tack så mycket. SnövinterKramar på er alla.
Fredagen den 18 december
Hu, vad kallt det blivit. I morse när vi skulle gå våran promenad innan jobbet, ville inte ens Vickan vara ute speciellt länge. Annars brukar inte vädret vara något problem när det gäller att vara ute, men i morse var det trots för kallt trots att hon hade sin vinterkappa. Jag hade satt på luftvärmepumpen, så att det skulle bli lite varmare inne, så Vicky hoppade direkt upp i sin fåtölj och gonade ner sig i värmen. Igår var vi til en god vän och hälsade på. Hon har en jack russel som heter Bella. Trots skillnaden i storlek, lekte de jättebra. Lilla Bella var jättetålig när Vickan kom med tassen. Fick ett fint vyrkort som är här bredvid i dag. kommer från Vickys pappa Polo med familj Vi tackar och hälsar många Julkramar tillbaka.
Onsdagen den 16 december
Äntligen har det kommit lite snö. Det är så kul att gå ut med Vicky i skogen nu. Hon plöjer runt som en bulldozer i snön. Hoppar omkring som en kalv på vårbete. Man skulle ha ledigt nu och bara njuta. Tyvärr är det jätte bråda dagar nu på jobbet. Det är årsbokslut och alla fakturor ska in. Svårt att hinna med faktiskt. På hemmaplan börjar vi väl få ordning i nya lägenheten. Skönt. Är inte så bra på att skicka fina julkort, men vill här på hemsidan önska släkt och vänner en riktig GOD JUL. HOPPAS DEN BLIR HÄRLIG FÖR ER ALLA. Fick ett fint julkort idag från Bettan och kompani som ni ser här. Tack så myket. Kram från oss till er.....
Torsdagen den 26 november
Har inte skrivit här på ett tag nu. Har hållit på att flytta till en ny lägenhet i utkanten av stan. Nu har vi börjat att komma i ordning. Det är en mindre fyra med altan och trädgård till. Hundarna trivs mycket bättre här än i den gamla lägenheten. Nu är det ju tyvärr så blöt ute så det går nästan inte att vara i gräset, men med kyla och lite snö kommer Vicky att njuta. Vicky har väl inte fått riktigt den stimulans som hon behöver, men tycker hon fixat flytten bra. Igår kom syrran på kvällen och efter vi varit hos min bror och hälsat på, fick Andy och Vicky leka av sig på en stor gräsplan. Ni kan tro det var spring och dragkamp. Min bror föresten har haft en hjärtinfarkt. Hoppas att han är rädd om sig nu när det ändå gick så bra som det gjorde. På bilden sitter Titti klädd i väntan på att gå ut. Ha en bra helg alla nu när det är första advent.
Fredagen den 30 oktober
Nu är minisemestern i Hovfjället över. Vi var där från onsdag till söndag. Torsdag och fredag hade vi skapligt väder. Inge sol men uppehåll. Tyvärr var det väldigt blött kring fjället. Han som skötte stället sa att det alldrig varit så blött något år som nu och då var det änndå värre för tre veckor sedan sa han än det var när vi var där. Vi vandrade en mil på tordag och ungefär lika på fredag. Det var ganska mycket spång att gå på över myrar, men det är Vicky jätteduktig på. Det fanns mycket tjäder i skogen, som slog upp jämnt framför fötterna på en när man kom gående. Vicky tyckte det var hemskt spännande. Det hade varit toppen att få springa efter en sån. Även om det drog lite i henne och hon sprang några steg, så kom hon tillbaka direkt till oss. Hon är så duktig att stanna i vår närhet när man är ute i skogen. Eftersom det var lite långt för småhundarna att följa med, tog vi kortare promenader med dem på em. På lördagen kom Vickys första snö för den här vintern. Det dalade stora flingor på morgonen, som det var kul att snosa omkring i. Trots att det gick över i ett lätt regn som varade hela dagen, tog vi alla hundarna med till en fin tallskog vi sett när vi skulle handla. Det blev ett par timmars promedad i skogen. Allt som allt hade vi en skön minisemester med våra hundar. Nu ska det renoveras och städas ett par veckor framöver i den nya lägenhten som jag ska flytta till. Flyttlasset blir i slutet av november. På bilden bredvid sitter husse och Vicky på en av lederna vi gick som det var mycket spång på.
Onsdagen den 21 oktober
I eftermiddag åker vi på en liten minisemester med våra hundar. Vi tar husvagnen till Hovfjället som ligger norr om Torsby. Vi har bara varit där på vintern förut, så det ska bli kul. Campingen ligger alldeles vid foten av Hovfjället och vägg i vägg med ett natureservat där det ska vara bra med vandringsleder. Som vanligt kommer nog Vickan att trivas utmärkt. Småhundarna får inte följa med på någon längre vandring, utan det blir bara Vicky. De små älskar att ligga och mysa i vagnen, så det är inget synd om dom. Vi får hoppas att det blir hyggligt väder nu, men om inte får man ändå vara ledig och det finns ju regnkläder. Lägger in lite bilder efteråt.
Torsdagen den 15 oktober
Nu kommer det att röra lite på sig. Jag har sålt min lägenhet på Asphyttegatan i Filipstad. Bor ju precis vid huvudleden som går ut till bla ett industrionråde och är i allmänhet en genomfarts led för de flesta. Har tröttnat på det, så jag fick lyan såld och har hittat ett nytt boende i ett tvåfamiljs hus med egen trädgård. Det ligger i utkanten av Filipstad, så det blir lite längre till jobbet, men jag hinner fortfarande hem på lunchen till Vicky. Toppen är ju att vi får en egen tomt, som jag för övrigt ska sköta samt fylla på pellets. Ska frächa upp lite i lägenheten först, men hoppas kunna flytta in i slutet av november. Vicky har redan varit och "sprungit in" tomten. Hon verkar trivas utmärkt.  Annars verkar färskfodret fungera bra. Hon är bra i magen och har börjat få lite mer hull. Så skönt att hon äter maten och verkligen gillar det.
 Gumman var med i NWT i måndags på en bild jag hade lagt ut på nätet. Är den bilden som ses här, där hon hälsade till sina kompisar.
Torsdagen den 1 oktober
Var ju till Åland under helgen på hundutställning med syrran och hennes Andy. Det gick jättebra för pandan där. Det blev ett CASIB + Finskt Championat och Internationellt Championat. Jättegrattis till de fina titlarna. I övrigt var det en bra resa. Vi låg i ett annex på hotell Elvira. Andy fick vara med inne på rummet där. På hemresan blev det lite i taxfree butiken, men tycker inte att det är speciellt billigt där. I går cyklade vi ut till klubben och tränade lite. Blev lite av varje som fot, inkallning, ligg, kryp och inkallnng över hinder. Vi avslutade att leka lite på agility banan. Sen cyklade vi runt Färnsjön. Vi tittade in hos en kompis som hastigast, så vi hann knappt hem innan mörkret föll. Vad det gäller färskfodret som Vicky får, så äter hon med bättre aptit än förut. Hon äter upp nu det hon får. Tycker att hon har gått upp lite, men lite svårt att säga än. Vicky var ju så söt som valp, så det blir en valpbild idag.
Fredagen den 25 september
Nu har Vicky provat det nya fodret några dagar. När jag packade om det i tisdags för att kunna styckfrysa det, var hennes nos vid diskbänken. Det luktade nog gott. Jag har lagt på ca 2 dl på hennes mat, som jag minskar ner lite. Hon gillar det, men sin vana trogen slänger hon sig inte över maten. I hennes fall är jag mycket nöjd bara hon äter upp. Fodret heter "Fodax neutral" och innehåller följande: 43 % nöt, 30 % kyckling, 6 % får, 6 % spannmål, lever, olja, mineraler, kalk och vitaminer. Nu hoppas jag hon går upp några kilo och att hon kommer fortsätta tycka om det.
I morgon ska jag följa med syrran och andy till Åland på en utställning som hålls där. Vickan får stanna hemma hos husse, vilket blir svårast för matte. Saknar den lilla grisen om hon inte är med mig. Säkert skönt för henne att vara lite mer med husse och småhundarna.
 Bilden kommer från Vickans boxerrace förra året. Man ser att hon ger järnet.
Tisdagen den 22 september
Då jag skulle vilja få upp Vicky några kilo, ska jag idag börja med ett nytt foder. Vi har ju haft Doggys kraftigaste torrfoder förut, men då Vicky hade problem med magen hela tiden, gick vi över till ett lite lättre foder. Nu är magen bra, men då hon rör sig ganska mycket, behöver hon mer proteiner. Därför ska vi testa "Färskfoder" som komplement till torrfodret. Många har sagt att det är jättebra med färskfoder och hunden går oftast upp i vikt. Vid tre idag ska jag åka och hämta en omgång. Skriver sen hur det går med Vickan och det nya fodret.
Igår blev det en rask promenad på 5 km och sen tränande vi lite inkallning, fot, ligg och kryp. Hälsade på mamma sen och klippte klorna på Tösa. Mamma tycker det börjar bli lite svårt att se, så jag hjälper henne med det.
Avslutar med att sätta in en fin bild på våra två småttingar Titti och Zussie.
Söndagen den 20 september
Igår ordnade Annika en Boxerträff på Kga brukshundsklubb. Det var ca 25 personer med hundar som kom. Två härliga valpar var med, bla BoxerOla själv kom med en gullegris. Vi startade med en kombinerad tipspromenad/olika aktiviteter. Bla skulle hundarna sitta med kontakt, platsliggning, leta godis i trä och gång med kontakt. Det var kul och intressant. Vicky klarade allt väldigt bra. Efter en fika fick vi sen intruduktion i "Belöningsteknik". Vi fick se och höra hur man kör med "klicker" till hjälp. Tekninken går ut på att man inte får "fya eller neja" sin hund, utan bara ge belöning snabbt när hunden gör rätt. Eftersom man inte använder komandon i början, är det en teknik som kräver tålamod. Men hunden får jobba mycket och man ska arbeta i små etapper. Vicky och jag fick vara försökspersoner. Vid ögonkontakt med mig, klickade ledaren och jag skulle belöna snabbt med godis och beröm. Trots att det var nytt för oss, tycker jag Vickan klarade det jättebra. Har en film på det, som jag ska försöka sätta in. Vi grillade sen korv och avslutade dagen med det årliga "BoxerRacet". Det går till så att någon håller i hunden, mens matte eller husse börjar springa ut på en sträcka som är ca 100 meter. Innan man kommit fram till målet släpps hunden och tiden tas mellen två koner. Förra året kom Vicky tvåa, så vi var sugna på revanch. Blev inte besviken. Hon sprang iväg som skuten ur en kanon, jag han knappt i mål innan hon nådde mig. Tyckte dock att alla hundar var snabba, så det var spännande att höra resulaten sen. Härliga VICKAN segrade. Hon hade tiden 5,9 sekunder. Något för Bolt att bita i.  Tvån kom på 6,4 sekunder, vilket inte eller var dåligt. Det var ju även ett race mellan två valpar. Det var nog inslaget under dagen som fick de flesta att sucka av hänförelse över hur söta de var när de skubbade efter matte och husse. Har en film på Vickys race som husse försökte hinna med och ta. Ska be syrran om hjälp att sätta in den, då det inte gick från den här datorn.
Onsdagen den 16 september
Nu är man inne i vardagen igen. Både skönt och tråkigt. I måndags mötte vi Joile på vår em promenad. det blev förstås ett kärt återseende. Vi gick hem till dom för en busstund. Joile var på topp och gav inte Vicky en lugn stund. Vi var där nästan en timme och det var fullt ös hela tiden.  I går var det en ny ringträninsträff i Kga med Bettan. Vi var inte så många, så det blev en ring med lite extra tid för alla. Vicky fick bra kritik av bettan som var domare. Lite kort i nosen kanske, men inte för mycket. Sen hade det varit bra om Vickys mask varit mörkare. I övrigt hade hon bra steg och rörde sig fint. Vi avslutade med fika på Mc Donalds. Där fick vi lära oss lite om hundens anatomi. Det var en trevlig em med hundmänniskor och hundar. Tack till Bettan som är så duktig på att ordna allt.
Söndagen den 13 september
Så var vi tillbaka hemma igen. En vecka går så fort när man har roligt. I fredags åkte vi till Njupeskärs vattenfall det ligger en bit från Särna i Fulufjällets Nationalpark. Det är Sveriges högsta vattenfall som är 94 meter högt. på bilden sitter vi på en lägerplats en bit från fallet. Mamma tar kort på oss. Därifrån går man trappor och träspång fram till fallet. det är mäktigt att stå och känna vattenångan som stiger från fallet. Turen runt var en led på 4 km. Min mamma gick med och jag tycker hon var fantastikt duktig som klarade det. Framme vid parkeringen åt vi en lättare lunch. En jättegod toast som avnjöts i skönt solsken. På lördag tog Vicky och jag oss en egen sväng. Vi gick uppe på Nipfjället mot en topp som heter Städjan. Den tronar upp sig som en spetsig hatt med kala stenar på toppen. Efter ca en och en halvtimmes gång över fjället stod vi framför toppen. Sakta började vi klättra uppför. Det blev allt brantare, så halvvägs lade jag av ryggsäcken. Sen klättrade vi vidare mot toppen. trots att jag varit säker på att komma upp, bangade jag ur ca 50 meter från toppen. Det var bara lösa stenar som kanade under fötterna. Eftersom Vicky troget följde med mig, ville jag inte riskera att hon skulle kana. Jag var rätt nöjd ändå över vår prestation och efter lite vilande styrde vi kosan hemåt. Där väntade kära mor med en god filé, potatis och gudomlig sås. på em var vi alla fram till Pernilla Wiberg hotel och tittade. Sen blev det en jättegod pizza med stekt röding och creme frech på. Nu är det då bara att gå över till vardagen igen, men med fina minnen i bagaget. Ett stor puss och kram till min mamma som var med oss upp till Idre där hon hade en otroligt bra markservice.
Toppen på Städjan. Vi kom nästan ända upp.
Torsdagen den 10 september
Igår gick Vicky och jag en sväng på ca 7 km. Vi gick igenom ett mindre naturreservat. En bit efter vägen stod de här trollen som ni kan se på bilden. Vet inte vad det är, men Vickan tycker inte om troll. Vi fortsatte leden mot Burusjön. En avlång sjö som hade en härlig natursandstrand efter hela kortsidan. Bilden på förstasidan är tagen där. Efter en liten rast med banan och vatten knallade vi vidare. Det var lite svårgått en bit, eftersom de hade kört med traktor i skogen. Tror det var Fortum som höll på att lägga ner kabel. Vi såg flera småstjänar efter leden. På em var vi alla upp till Nipfjället igen. Vi var och la stenar på fältet med stenpyramiderna som folk byggt upp. Det var ganska blåsig på fjället, men annars klart och fint.
Onsdagen den 9 september
I går var vi till Grövelsjön. Mamma och pappa var där med min faster Alice några gånger. Så för mamma var det många minnen som tumlade runt när vi kom till fjället. Vi gick en bit upp, där mamma stannade för att plocka bär. Jag följde leden till Silverfallen som låg ca 3,5 km bort. Det var mycket spång och bitvis väldigt mycket sten. Vid fallen , som nu inte var så stora, stannade vi lite och vilade. Vi gick sen tillbaka samma väg eftersom mamma var efter vägen. Annars kunde man gå runt så man kom in på den Norska sidan. Det får bli en annan gång. Vid Sjöstugan kunde man förr köpa våfflor, så det tänkte vi göra. Framme där frågade vi kunde köpa väfflor, men det hade de slutat med fick vi veta. Lite snopna fick vi köpa en glass istället. På bilden sitter Vicky på fjället med Grövelsjön i bakgrunden.
Tisdagen den 8 september
Tisdagen den 1 september
Det har varit ganska mycket ute i skogen och plockat bär och svamp. Vicky älskar ju att springa omkring i skogen. Tyvärr har det väl inte varit så mycket träning. Men två lördagar på rad har vi tränat "leta ruta". Hittade ett ganska bra skogsparti i Nykroppa där det gick en liten stig mitt i men i övrigt ganska kuperad terräng med stenar och stockar. Lägger förstås bara en sak åt gången, men den hittar hon så snabbt nu att letandet inte tar någon tid alls. Får försöka avancera letandet lite mer med fler saker och att kanske låta det gå en liten tid mellan nersläpp och uppletande. I em ska vi till Kga för att vara med på "ringträning". Man tränar helt enkelt på att ställa hunden inför en domare på en utställning. Var ett tag sedan vi var med, men tycker att det först och främst är bra för Vickan men den sociala träningen med många hundar och människor omkring. Annars har vi börjat packa lite för trippen till fjällen. Vi åker på lördag. Ska bli så gott att fjällvandra igen med Vickan. På bilden bredvid väntar Vicky på att matte ska orka upp för trapporna.  Ha så gott
Torsdagen den 20 aug
Tog en sväng runt Storbron på em, för att sen gå till Vickys lekkamrat Joile. Vi går runt en stor kohage på den promenaden och idag tyckte Vicky att korna var lite extra spännande. Kalven på bilden var lika nyfiken, så de stog och spanade på varandra. Längre fram på promenaden kommer man fram till en älv, där fick Vicky gå i och svalka sig. Det var jättekul mad alla stenar som man kunde lyfta upp ur vattnet eller hoppa på. Såg kul ut så jag tog några bilder. Felet var att jag egentligen hade med kameran för att filma när Vicky och jolie lekte så jag kunde lägga ut en film här på hemsidan. Efter jag tagit några kort var det förstås slut på batterierna. Var ju inte mycket att göra. Men jag kan lova att vovvarna hade kul. Joiles husse Henrik hämtade några bollar som de kunde leka med. Det var en jämn kamp om vem som var herre över bollarna. Jolie har vuxit upp och blivit en jättefin tjej. Hundarna har så kul ihop. Kul att Vicky har fått en så bra lekkamrat.
Det var så kul att leta efter stenar i det forsande vattnet.
Onsdagen den 19 aug
Vicky har varit dålig på att äta ett tag nu och även spytt upp en del mat. Det är jobbigt när det blir så. Tycker ju att "smalisen" behöver all mat hon kan få. Men de senaste två dagarna har det blivit bättre. Det är skönt när hon står vid bänken och tittar efter mat. Igår tog vi en cykeltur till klubben för lite träning. Vi var ensamma där. Körde lite av det vanliga som inkallning, platsliggning och "fot". Avslutade med att leka lite på agility-banan. Sen cyklade vi till min mamma och fick en fika. Den 5 september ska vi åka upp til Idre en vecka och vandra samt bara ha det gott. Det börjar redan att planeras för det. Mamma tycker nog att det ska bli spännande. I em blir det stavgång med Inger. Vi tar lite "off pist", så hundarna kan springa lösa. På bilden bredvid är det sängtaijm. Vicky går alltid och lägger sig lite före mig, för att få den bästa platsen.
Tordagen den 13 aug
I helgen var vi ute med båten och passade på att bada lite. Vi tyckte det var lite kallt i vattnet, men Vicky älskade det. När Ulf lyfte upp henne i båten, satte han henne på lådan som är bredvid motorn i aktern så att vattnet skulle rinna av lite innan hon fick hoppa in i båten. Men där gillade hon att sitta. När vi puttrade iväg lite sakta, satt hon kvar där och solade.
 Igår blev det 5 km på Kalhyttan. Efter det satt vi och solade oss lite. Lilla stollan fick tag på en sten som hon började leka med som en tok. Hon hoppade på den med frambenen så den spratt iväg hela tiden. Hon såg ut spm en rävunge som hoppar eftersork. Tyvärr hade man ingen kamera med.
Onsdagen den 12 augusti
Igår gick Vicky och jag till Inger och hälsade på (brorsans fru). De har tre Bichon Havanais och var även hundvakt nu åt deras dotters hund Felix som är en blandras. Fick ju en hälsning från Stina som har Bichoner själv och undrade om min mammas Bichon. De kommer från en kennel i Kristinehamn, tror bara det finns den. På bilden bredvid sitter Ingers Tessan. Hon är snart 11 år och en pigg dam. Vi tog alla hundarna och gick runt Storbron. Alla hundarna skötte sig bra och de små samt Vicky fick springa lite lösa på en grusväg. Sen blev det kaffe hos Inger. Felix är kastrerad, men ville ändå gå upp på Vicky. Hon gillade inte det förstås, utan snäste emot lite. Idag ska vi försöka ta oss en liten löpsväng i em och lite lydnadsträning.
Vicky ligger och spanar på Ingers farstu. Inger sitter i bakgrunden.
Tordagen den 6 augusti
Idag blev det till att jobba över på kvällen. Men innan det gick jag och vicky och hälsade på Jolie samt hennes matte och husse. Flickorna har inte setts på ett tag, så det blev ett kärt återseende. Alltså full brottning på en gång, Joile har växt till sig och är nu nästan lika stor som Vicky. Hon har hunnit bli 10 månader nu. Tjejerna hade så kul. Två boxrar kan verkligen ösa på för fullt. Mellan varven drack de vatten och så igång igen. efter ett tag blev de i alla fall lite lugnare så vi fick några kort som inte bara är suddiga. Vicky tackar för en kul lekstund
Dom samsades bra om vattnet.
Blev en bild till slut där de sitter.
Onsdagen den 5 augusti
Det känns att vi är inne i augusti nu. Det är ganska svalt på kvällarna vilket är gott när man ska ut med hunden. Igår blev det cyckel med Vicky runt Färnsjön. Först lekte vi lite på gräsmattan som jag har bakom min lägenhet. På bilden ser ni hur Vicky ligger och smyger på mig med kopplet i munnen. Efter cykel ca 8 km stannade vi på brukshundklubben för lite träning. Bleb lite inkallning, sitt, ligg, kryp och även lite ringträning. Avslutade med hopp över hinder vid inkallning. Trots att vi varit lite lata med träningen ett tag, tyckte jag att Vicky var riktigt duktig. vi tränar lite Fot i små steg också, så det lyckas. I dag blir det till att ge sig ut direkt efter jobbet, då jag ska gå på bio sen. Den nya komedin som heter "sommaren med Göran. Hoppas den är bra.
Måndagen den 3 augusti
Nu har vi kommit hem från vår husvagnssemester. De två sista dagarna regnade det jättemycket. Natt mellan tordag-fredag kom det 70 mm regn. Ni kan se på bilden här bredvid, hur vattnet står upp till 20 cm på campingen. Bilden är tagen från vårt fönster i husvagnen. Det var många som kom och tog kort och barnen tyckte det var jättespännande att springa igenom vattnet förstås Vi var in i Kungshamn på tosdagen. I marinan där åt vi räkmackor som det var tjockt med räkor på. Vicky fick vara med och smaka förstås. Igår tog jag Vicky med och badade. ja, hon badade och jag kastade hennes vatten frisbe´. Hon älskar att simma efter den och dyker till och med ner i vattnet när hon simmar på den så den sjunker en bit. Idag ska vi ut och titta efter blåbär med mamma. Det var ju min fösta arbetsdag efter en hel veckas semester, så det ska bli gott att komma ut i luften.
Vicky sitter och spanar i Kungshamn
Onsdagen den 29 juli
Idag var vi till Malmön. Ön ligger precis utanför kusten där vi ligger. Vi fick åka en dragfärja över sundet. Det år varje hel och halvtimme. På ön åkte vi över till andra sidan. Där parkerade vi och tog med oss hundarna på en promenad. Det var bara klippor och hav. En härligt karg natur med saltstänkta vindar. Vicky hade jättekul på klipporna. Trots att det mest var klippor växte det en del blommor där. Klipporna var alldeles släta nere vid havet. Det hade varit stenbrytning här förr, så det var mycket stenkross kvar från den tiden, vilket inte var så fint. Lilla taxen Zussie var jätteduktig på att hoppa fram över klipporna. Bara ett par gånger fick husse hjälpa till.
De hade en fin marina på Malmön. Där sålde de stora båtar som Storero. Båtar i flera miljon-klassen som man knappt vågade titta på. Vi hade tänkt äta lunch ute på marinan, men det var mycket folk med trög personal och dyr mat. En kombination som inte är helt lyckad. Det blev pytt i panna hemma i vagnen istället.
Nu ska vi ta hundarna med oss på en promenad i byn Örn hade vi tänkt. Tyvärr har det mulnat på, men vi får väl hoppas att regnet väntar på sig ett tag.
Titti i en liten blomsteräng.
Husse med hundar vid klipporna mot havet.
Tisdagen den 28 juli
Idag var vi in till Smögen. Småhundarna fick stanna hemma, men Vicky fick fökja med. Vi parkerade bilen en liten bit bort, eftersom det alltid brukar vara trångt vid Smögen. Vi var dock ganska tidiga så vi fick bra plats. Alla som varit vid Smögen vet ju att det är ganska smala bryggor man går på. De följer efter klippkanten med små bodar på insidan. När vi gick bortåt fick Vicky gå på utsidan av bryggan vid havskanten. Jag hade inte behövt vara orolig. Hon gick utan problem alldeles vid kanten. Många var det som vi hörde nämde att "där kommer det en boxer". Flera ville hälsa. Bla en dam som vi mötte precis när det kom en lite skur. Vi gick under ett litet tak och där frågade hon om det gick för sig att hon hälsade. Hon hade själv en boxer som var från England. Tur att de var vana. Flera pussar fick de alldeles gratis. När vi gick tillbaka hede det blivit ganska mycket folk på bryggorna. Vicky var faktiskt jätteduktig att gå mellan allt folk på de smala bryggorna. Vi avslutade med att äta en varsin stor räkbaugette, men en god röra i. På em tog vi en finpromenad omkring campingen med alla vovvar. Avslutade med att grilla och dricka lite vin.
Måndagen den 27 juli
Då har vi varit i Ransäter på hundutställning. Vi åkte upp i fredags tillsammans med syrran och Siv. När vi kom dit ställde vi upp våra husvagnar. Efter ett tag kom Pia och Jimmy som är syrrans uppfödare. På kvällen grillade vi, tog lite vin och hade en trevlig kväll med mycket skratt.  På lördag var det utställning. Vid 11-tiden började det regna. Och vad det regnade sen. Det hävde ner. Som tur var lugnande det ner sig under den tiden när vi skulle upp i rignen. Vicky gick i unghundsklassen med fyra andra tikar. Det blev "bara" en tvåa men en ganska bra kritik på henne. Den kommer här.
Heletsintryck mycket god. Storlek bra. Liten lätt. Välplanerat huvud. Mörka, vackra ögon. Fin bredd i underhaka. Bra hals och rygg. Alltför rak skuldra och överarm. Bröstkorgen behöver djupna. Korta stötiga steg fram.
Själv håller jag nog inte med om de stötiga stegen. Tyckte hon hade ett fint trav. Syrrans Andy gick bra. Han blev BIM emot Pia och Jimmys tik Ella som blev Bir. Stort grattis till er för de fina resultaten. Andra dagen ställde Kertin sina Stabyhoun och fick flera fina resultat. Fina Tess blev BIM. Jättegrattis till er.
På söndag åkte vi vidare till västkusten. Vi hamnade på Örn´s camping som ligger ca 1 mil från Smögen. Idag regnar det lite och är mulet. Vi tänkte vi skulle ta en lite längre promenad bara det spricker upp. Sen vill jag bara säga att Vicky är så kul att ha med ute. Man kan ha tjejen lös vid husvagnen och hon går ingenstans. Hon sitter bara och tittar ut genom dörröppningen eller fönstren för att se vad som händer. Skönt med en sån hund.
Torsdagen den 23 juli
I tisdags hade mamma och pappa 53-årig bröllopsdag. Pappa dog för knappt tre år sedan, så de fick den 50-åriga bröllopsdagen tillsmmans. Mamma hade varit och köpt stora rosa rosor till pappa, som vi var till honom med på Asklunden där han ligger. Jag gav mamma en liten blommgrupp i pappas ställe. Många kramar och pussar till er bägge. På bilden här intill är mamma med sin älskling Tösa. Hon är en Bichon Havanais som hunnit bli 10 år nu. Igår började vi att packa husvagnen. Det gäller att tänka till så det inte blir för rörigt. Det förtältet som var med var inget vidare, så vi köper ett nytt som Ulf hämtar i dag eller i morgon. Slutar lunch i morgon. Vi åker till Ransäter direkt då. Vi slår följe med syrran och Siv. Maud drar en egen husvagn. Det är bra gjort tycker jag. Tror knappt jag skulle våga. Det ska bli kul att åka i morgon. Ska försöka att få med datorn, så det kan komma in lite under veckan.
Tisdagen den 21 juli
Nu har Vicky blivit en kändis. Syrran har lagt ut henne på YouTube tillsammans med Andy. Hon filmande när de lekte på hennes gräsmatta i våras och den filmen har hon nu lagt ut. Tycker det var fränt. Här kommer länken så kan ni gå dit och titta på filmen. http://www.youtube.com/watch?v=Y2XJBAhwIbU
I går cyklade vi runt Färnsjön med hundarna. Ulf hade Titti i sin korg och jag hade Zussie i min. Vicky sprang bredvid mig. Det blev en tur på ca 8 km. Det var perfekt väder, lite blåsigt och inte för varmt. Vicky är jåtteduktig att springa bredvid. I dag hämtar Ulf vår nya husvagn. jag jobbar ju, så han får hämta den själv. Lyckost.
Så vill Vicky och jag skicka en hälsning och många kramar till Valter och hans familj. Vi tänker på er.
Fredagen den 17 juli
Det har blivit en ny husvagn. När Ulf städade vår gamla Polar, upptäckte han lite fukt i ett bakre hörn. Han åkte till en verkstad för att kolla och då visade det sig att den skada inte var så farlig, men fram i ena hörnet var det desso värre. Det skulle bli ganska kostsamt att laga, men vi blev ändock bjudna 50 000 kr för vagnen i byte mot en nyare. Vi slog till efter en kort betänketid. Skönt att slippa all besvär med den gamla. 
Den nya vagnen är en Cabby 58 F3. den är 5,80 lång och är en fullbredd. Bilden här är inte på vår vagn, men en liknande som jag hittafe på nätet. Bak är det dubbelsäng med hörntoa.
Nästa tisdag ska vi hämta den. På fredag sen blir det premiär med vagnen, för då ska vi till Ransäter på hundutställning med Vickan. Fick program igår. det är 22 st boxrar och Vicky ska upp spm nr 56 i ringen som börjar med leonberger.
Osdagen den 14 juli
I går gick Vicky och jag till min mammas lägenhet och vattnade blommor samt tittade på posten. Mamma är till Gotland med min älsta bror Sune och hans fru Liselott. Mammas lilla hund Tösa är också med. Igår fick jag ett sms av dem. Då satt de i Visby och åt mjukglass . Sen kom syrran och Andy in för en promenad. Vi åkte till Kalhyttan (idrottsanläggningen), och gick 5 km banan där. En lagom kuperad terräng med både öppet, skog, uppför och nedför. Efter promenaden fick hundarna leka en stund. Vi avslutade med en fika på min balkong. Det var en fin kväll, alldeles lagomt varmt.
Lördagen den 11 juli
Nu var det helg igen. Igår var Viky och jag till syrran en sväng. Andy och Vicky som inte fått leka tillsammans på ett tag, verkade inte tröttna på spring och dragkamp i förta taget. De hade verkligen kul . Syrran bjöd på lite vin, så det kändes faktiskt lite när vi gick hem. Nu har Vicky´s nya halsband kommit. Ett halsband i Bärnsten som ska vara bra mot fästingar. Jag beställde det på internet av Inge Elvingsson som bor i Rättvik. Om ni vill titta på hans sida så är adressen: www.elvingsson.com. Om inte halsbandet fungerar så bra, är det i alla fall ett snyggt smycke. Nu väntar Vicky på en promenad. Ska försöka hinna iväg innan regnet.
Tordagen den 9 juli
Det var ett väldigt regnande. Fick dock jobba på kvällen för att hinna ikapp . Tog först och gick med Vicky på Kalhyttan, där vi har fina leder att gå och springa på. Nu var de mindre fina. Det flöt allt som var och var mindre sjöar i spåren. Tänkte att det får väl bli en liten "kissesväng" i alla fall. Men lilla busan tyckte förstås att det var jättekul . Hon sprang fram i stigen så att vattnet sprutade. Slängde med kottar i vattnet och hoppade jämfota i pölar. Det fick bli nästan 5 km, så bruden fick leka av sig. Man får ta att man blir blöt, när det är så kul för henne.
Söndagen den 7 juli
Igår var vi på ringträning i Kga. Det var Bettan som ordnade och Leena Korpi från kennel Zeldas var tränare. Vi blev ganska många som kom med hundar i olika raser. Syrrans kompis Erika med sin landseer Freja kom från Väse. Hon har en landseer till, men hon fick stanna hemma. Vi fick trava runt i en ring några gånger samt springa fram och tillbaka medans Leena tittade på oss och gav råd. Vi fick även våra hundar mätta. Siv med sin lilla vovve Bert var snäll och tog ett foto på Vicky och mig när vi vilade mellan varven. Efteråt fick vi kaffe och våfflor med glass och sylt av Bettan. Gud va gott. Vill tacka alla för en trevlig eftermiddag
Erika från Väse kom med landseertiken Freja.
Här står delar av gruppen och pratar lite innan träningen.
Söndagen den 5 juli
Den gångna veckan har varit ganska jobbig för Vicky. Hon lider av värmen ganska mycket. Hon klarar bara av korta stunder ute, sen måste hon lägga sig i skuggan för att få lite svalka. Hon har ätit dåligt och även spytt upp en del av maten. Värmen har verkligen gjort henne till en hund som man knappt tror är samma boxer.
Men nu verkar det som det värsta är över. Värmen har dragit sig tillbaka en del. I dag gick morgonpromenaden mycket bättre och sen skulle det lekas med både fotboll och rep. När jag var ute i trädgården och rensade, var hon så där hjälpsam som hon brukar vara. Allt tar alltså dubbelt så lång tid, eftersom hon kommer och trycker upp sitt nylle hela tiden. Men det är ju ett så söt nylle, så man smälter varje gång. 
Söndagen den 5 juli
Nu har värmen lugnat ner sig i alla fall. Vi har haft några ordentliga åskoväder här . Natten till lördag vaknade vi klockan tre av att det var ett ofattbart regn. Värsta slagregn som jag kommer ihåg, 23 mm på en kvart. Norr om Filipstad var det en man som blev träffad av blixten och dog på fredagseftermiddagen. I går var vi och köpte nya löparskor i Kristinehamn. Där var en jätteduktig kille som direkt såg på Ulfs fötter att han hade en krafig pronation, alltså lutar innåt med fötterna. Han rekomenderade Ulf att få formgjutna sulor. Vi hade tur för han hade tid att hjälpa oss på en gång. Det tar ca 1 timme att göra dom. Först fick man stå på en glasskiva med en spegel under, så han såg hur man belastade fötterna. Jag hade väldigt raka leder, men belastade hälarna lite för mycket. Sen fick man ställa sig på två silikonkuddar för att få ett avtryck. I det lade han sedan uppvärmda sulor som formade sig efter avtrycket. När de stelnat slipade han in dom efter rätt storlek. Sulorna kostade 1000:- paret. När vi provade dom på en löpsväng igår, var Ulf jättenöjd. För första gången fick han inte ont i vrister och rygg. Sulorna var väl värda pengarna. Ovan är en bild på min ena sula.
Onsdagen den 1 juli
I söndags var vi med syrran till sjön Yngen för att bada med hundarna. Det var jättevarmt i luften, men i vattnet var det ganska kallt. Jag hade köpt en vattenfrisbe till Vicky. den åkte iväg ganska långt så hon fick simma en hel del för att få tag i den. Hon var så mallig när hon kom tillbaka med den. Maud tränade livräddning med Andy, fast Vicky ville ju förstås också vara med på ett hörn.  I går var vi först på Filipstads BK och tränade lite. Det var så varmt, att vi nöjde oss med en halvtimme. Efter det var vi till Kalhyttan för en lugn yoggningstur. Det var nästan för varmt, trots att vi var i skogen och klockan var halv åtta.
Lördagen den 27 juni
Idag var vi till Bettan i Kga för en hundträff. Eftersom det var så varmt , blev det inte så mycket träning. Testade lite kontaktövning samt lite ringträning. Det som var så skojigt för Vicky var att det kom en liten boxervalp på 10 veckor. Han hette Valter och bodde i Örebro. Tror att Vicky och Valter fattade tycke för varann direkt. Vicky gick emellan när Valter gick till någon av de andra hundarna. När Vicky låg ner, fick Valter klänga och bita i henne. Tyckte hon var jättebra med valpen. Valters matte och husse var också jättetrevliga. Hoppas vi kommer att träffas igen. I övrigt var det en trevlig dag i vänners sällskap.
Valter följde efter Vicky mest hela tiden.
En härlig brottning i gröngräset.
Lördagen den 26 juni
Det är skönt med värme, men ibland kan det vara lite mycket. Vicky mår inte riktigt bra i värmen och äter lite dålig. Igår tog vi en tur med båten på em. Det livade upp lite. Vicky satte sig i förarstolen, så husse fick stå och köra. Sen lade de sig i baksättet alla tre och lät vinden svalka. I dag ska vi till Bettan i Kga och träna lite. Tror nog att det är lite för varmt åt Vicky, men åker dit och prövar i alla fall.
Torsdagen den 25 juni 09
Hej alla vänner. har startat en ny hemsida, då den andra har löpt ut. Ville då prova på ett nytt upplägg. I tisdags var jag och la ett spår till Vicky. Hade flera vinklar med tre saker som skulle hittas. Spåret var väl ca tre hundra meter. Hon tog det klockrent. Jättekul. I går var vi på Filipstads BK och tränade lite allmänlydnad. Det var lite varmt och en del flugor som störde, men i övrigt gick det bra. Jag skrev upp oss för en kurs i "Förberedande tävlingslydnad", som börjar till hösten. Vi får se hur det går. Det var allt idag. Vicky väntar ute med bollen.
|
|
 |
|
|
|