Bias liv i ord och bild

En liten berättelse om Bicado Bianca.

Lucas, som har varit min bästa kompis i drygt tolv år, har fått avsluta sina dagar. Det hände i augusti 2007. Det var inget lätt beslut att ta men jag såg hur trött han var och han hade ont i sitt framben. Jag ringde till Nippe och fick komma dit på eftermiddagen samma dag. På förmiddagen tog jag med honom till skogen, som var det bästa han visste. Jag plockade lite lingon men det var så jobbigt för Lucas. När vi kom hem så fick han en riktigt god middag. Mat älskade han. Dags att åka.

Lucas satt så snällt på bordet och var helt ovetande om vad som skulle hända, Kände mig som en riktig svikare. Han litade ju på matte. När han fick den sista sprutan kände jag hur tungt han lutade sitt huvud i mina händer, sen var allt slut. Det är så tomt utan ”egen” hund men jag har redan bestämt att skaffa en ny.

Jag började leta bland alla munsterkennlar i hela Sverige och hade även hjälp från  avelsråd. Bestämde mig till slut för en uppfödare i Söderhamn som hade en liten uppfödning av munster. En vårdag, närmare bestämt den sista mars, jag var ute och gick med gråhundarna, så ringde telefonen och det var från Söderhamn. Dugga hade fått åtta valpar.

Nu gick veckorna sakta, men när de var fyra veckor så följde Åshild med mig och vi åkte för att titta på de små. De var ju helt underbara och jag var nästan klar över vilken tik jag ville ha. Ytterligare fyra veckor att vänta innan jag fick hämta den lilla valpen.

Den här gången följde Malin med. Måste ju ha chaufför på hemvägen så jag fick ägna mig åt den lilla. Hon var en liten tuffing. När vi stannade för att rasta henne började hon leka med både kvistar och kottar och när det kom bilar så lyfte hon inte ens på huvudet. Hemma väntade två vuxna och en gråhundsvalp. Allt gick bra och de började leka med varann på en gång. När det var sängdags la jag madrassen på golvet så att jag fick ha min Bia hos mig så att hon skulle känna sig trygg, Det var så mysig  

Bia är en pigg liten dam som gärna vill visa sin dominas, även över de äldre hundarna. Hon har fått vara tillsammans med mycket hundar så att hon ska vänja sig och inte bry sig om dem och det går jättebra. 

Bias första sommar hos oss.

Hon har haft två gråhundsvalpar att busa med. De är tio dagar äldre än Bia. De har tumlat om och har haft jätteroligt. Hur kunde matte tro att blomsängarna skulle få vara ifred. Det var ju jätteroligt att gräva och nypa av det där färggranna som började lysa upp. Påskliljorna stod där med bara stjälkarna kvar för att inte tala om storramsen som normalt var som en liten skog en meter hög och med vita fina klockor på. Katastof. Efter deras framfart kunde man bara ana att det varit en blomsäng. Äppelträdets rötter låg helt bara. Under vinbärsbuskarna har de gjort en lya. De har tur som har en matte och husse som ändå måste skratta åt detta elände, men något måste ju ändå göras så husse fick sätta hönsnät omkring alla blomsängar, grönsakslandet och jordgubbslandet. Det var inte så vackert men räddas det som räddas kan. Valparna hade i alla fall roligt. 

Vi har gått många olika kurser och Bia är duktig och tycker det är roligt på kurserna. En sak som hon inte vill lära sig är att stanna kvar på gården. Så fort hon får tillfälle hoppar hon över gärdesgården och gör små utflykter till grannarna. Hon vet så väl att det är fel för när matte kommer lägger hon sig ner.  

När hon var fyra månader hade hon sin första kontakt med utsatta rapphöns. Hon var väldigt ivrig och ville springa efter ända tills vi kom till en stor risdunge, där ställde hon sig först, la sig sen och då fick matte se ett rapphöns alldeles framför nosen på henne. Efter ett avance från matte stötte hon fågeln och ville naturligtvis springa efter. Vi har varit dit flera gånger under sommaren och Bia har bara fått ligga utanför hönsburen för att kunna lugna ner sig när hon får fågelkontakt.  

Bia älskar att springa i skogen. Hon närmast flyger fram. Det är härligt att se .Tänk så mycket spännande det finns att utforska. Rotvältor, stubbar och konstiga stenar och mycket annat som inte matte ens ser. Vid åtta månaders ålder var Bia och Telma, gråhundstik i samma ålder, ute på ett stort äventyr. Vi gick Hekinsbergsvägen där vi kunde släppa ”de små” lösa. De vuxna gråhundarna fick gå med husse och matte i band.

Allt väl ända tills vi närmade oss bilen. Jag brukar träna Biastannakomando och gjorde det även då och hon var duktig och satte sig direkt men precis när vi kom fram till henne sprang hon ut till dikeskanten och ut på en myr. Trodde hon kände vittring av något djur som varit där tidigare. Hon brukar inte gå långt bort från matte men så följde Telma efter och då blev de ett stöd åt varann.

De stack iväg under ett vilt skällande. Vi väntade vid bilen en stund men sen pulsade husse efter och kollade. Han fick då se rådjursspår som var färska. Klockan var nu ca.14.30. Det var illa för snön bar hundarna men inte rådjuret. Husse åkte hem och hämtade sina skidor och pannlampan. Det började bli mörkt. Vi höll telefonkontakt medan han åkte skidor och jag fick åka med bilen efter stora vägen mot Sälen för husse tyckte spåren gick ditåt. Trafiken var tät för det här hände strax före jul och många turister skulle upp till Sälen. Med jämna mellanrum åkte jag tillbaka för att lyssna efter skall, men inte ett ljud hördes.

Nu var det kolsvart i skogen och husses pannlampa strejkade. Slut på batteriet. Vi var hem och fick lite mat i oss sen åkte jag upp till skogen igen. Jag skrek, visslade i pipan och signalerade. Det hade börjat blåsa och det kom ett iskallt regn. Jag trodde att jag aldrig mer skulle få se de små. Jag stod med billyset vänt mot skogen och rätt som det var fick jag se två par ögon som blänkte i ljuset från bilen. Två små genomblöta och heltrötta små hundar dök upp. Undrar vem som var lyckligast. Vilken lättnad. När det här äventyret var över var klockan 22.15

Ännu en händelse som skedde strax före julen -08. Bia och matte skulle ut i skogen för att ta lite granris. Bia sprang som vanligt runt och kollade om det fanns något av intresse. När jag fått det ris som behövdes så tog vi en liten extra promenad efter skogsbilvägen. Vi såg spår efter jägare i snön och vi såg också fågelfjädrar som låg utspridda. Säkert en jägare som skjutit en fågel. Nu måste vi i alla fall vända och åka hemåt.

När vi kom fram till bilen ville inte Bia följa utan hon stod kvar vid vägkanten och tittade på något sen tittade hon på matte och när det upprepades ett flertal gånger gick jag dit och kollade. Inte så konstigt att Bia reagerat. Där låg en orre. Jag tog upp den och såg att den var vingskjuten och blödde fortfarande. Säkert en skadskjuten fågel som försökt gömma sig under några stockar som låg där. Jag berömde Bia som hittat fågeln och vi tog med den hem. Husse gjorde fågeln klar att frysas in så nu ligger den i frysen i väntan på att stekas av matte. Naturligtvis ska Bia ha en smakbit.

Historien hade väl slutat där om jag inte några dagar efter var till en butik för att handla och där träffade på en bekant. Hon frågade mig om inte Bia hade blivit dålig av att äta upp en hel orre. Jag stog som ett frågetecken och visste inte vad hon menade. Så kom förklaringen.

En bekant till henne hade varit ute och jagat och även skjutit en fågel och han ville väl fortsätta att jaga så fågeln som han skjutit gömde han under några stockar som låg i dikeskanten. Det var den orren som ligger i våran frys nu. Till jul skickade vi ett kort till honom att orren låg klar här att hämta om han ville men vi har inte hört hört av honom. Han kanske har lärt sig att hitta bättre gömställen efter den här händelsen. Bia har även spårat en skjuten tjäder som husse inte hittade. Hon fick mycket beröm från husse och matte.

Bia har varit på utsällning också. Den första var i Rättvik och hon gick i valpklass. Hon slutade som BIG 1 och fick mycket fint domarutlåtande. Nästa utställning var hemma på Orrskogen i Malung där hon också gick i valpklass. Pris.1+HP  BIR  BIS 4. Hon var riktigt beundrad av domaren och fick fina utlåtanden. Matte var jätteglad. Vi har varit på flera utställningar men ska försöka få gå i jaktklass nästa gång så nu är det jaktprov som det ska tränas till.

Vi har varit till Anders Landin över en dag där han fick uttala sig om vad han tyckte om henne. Inget fel på jaktintresset men noll lydnad tyckte han. Bia tyckte det var roligt att jaga rapphönsen med skall och ville inte lyssna på att matte beordrade ”stanna”. Så kan det gå när man är liten och matte inte har full koll.  

Våren -09 var vi ett gäng från Malung som åkte till Dylta Bruk. Det var spännande tyckte både matte och Bia. Snön låg kvar men det var fint väder. Det var sex hundar av blandade raser av stående fågelhundar som skulle tränas. De flesta skötte sig bra och stod fint på de utsatta rapphönsen. Bia stod så fint vid sin första rapphöna så jag kunde gå fram och prata lugnande med henne men när jag gav kommando till henne att stöta upp fågeln sprang hon efter.

Bättre lycka nästa gång.

Matte tycker det är roligt att åka skidor och vill naturligtvis ha Bia med.
Vi har för det mesta hållit oss till uppkjörda skoterspår så att Bia får vara lös. Innan vi kommer fram till skoterspåret så måste vi åka en bit i preparerade spår så där är jag tvungen ha henne i band.
Matte har aldrig åkt femkilometersslingan så fort tidigare.
Det gäller att hålla reda på stavar och skidor för då går det undan.

Matte körde på Bia en gång så vi ramlade och skrek bägge två, men efter den vurpan passade sig Bia.

Det bästa som finns är väl att få ta med vovven på en skidtur på våren och sen ta en liten paus och dela på en apelsin i en solig glänta. Underbart.

I sommar har vi varit på träning med duva och rapphöns.
Hon är jätteduktig att söka igenom fälten och står fint när hon får fågelkontakt,men hon är lite för ivrig än och vill gärna jaga efter när fågeln lyfter.Mera träning krävs.

Bia har i alla fall klarat spår-och vattenapporteringsprov som var lagt i Gesunda.

Vi har tränat mycket lydnad i sommar och har även ställt upp i KM som klubben ordnat.
Vi slutade som fyra i både apportering och lydnad.
Jag hade inte tränat Bia i den typen av apportering där olika saker saker lades ut och som hon skulle leta upp och hämta.
Till nästa år vet matte hur det går till så det är bara till att börja träna.
Bia sökte hellre efter fågelvittring.
Lydnaden hade gått mycket bättre om inte matte hade varit nervös och gjort bort sig.
Bättre lycka nästa år.









 

 

 

 

2010

I januarivar vi på en inoff. utställning som klubben ordnade.
Bia blev BIS 4. Samma plasering som förra året men då gick hon i valpklass.
Jätteroligt tycker matte.

Snö,snö,massor av snö.

Jag har köpt en dragsele till Bia så nu är det skidturer nästan varje dag.Hon tycker det är hur roligt som helst och det är bra motion för henne.

Idag är det ganska milt ute så vi har tränat lite lydnad och apportering.
Husse sköt en orre under decemberjakten som vi har sparat för att träna med.
Hon apporterar bra och håller på att få bort tuggandet.
Det har varit ganska så svårt att få henne att låta bli att tugga på fågeln,men idag skötte hon sig bättre.






Mars 2010


Ja, nu är det äntligen vår och träningen kan börja på allvar.

Vi har börjat på en jaktlydnadskurs i Våmhus. Det blir fem träffar och jag hoppas att jag,när kursen är slut, har lärt mig lite mera om hur jag ska lära Bia.

Roligt är det i alla fall.

Ja, nu har kursen i Våmhus avslutats.
Synd bara att vi inte kunde vara med alla gånger.
Det har varit en bra kurs där vi bl.a fått lära oss hur hunden ska hålla kontakt med föraren,apporteing m.m.
Vi har jobbat både på plan,fält och i skog.

2010-04-20

Ja,nu har Bia varit på äventyr igen.
Vi gjorde en tur till sommarstället och under tiden vi packade ur våra saker fick hon springa lös på gården.
Efter en liten stund kom hon in och var blöt.Sa till sambon,att nu har hon varit ner till bäcken.
Medan jag fixade inne så var Bia ute tillsammans med husse.De kom in efter ett tag och husse var lätt chockad.Bia hade sprungit ner till sjön och gått ut på isen som brast under henne.
Själv kunde han inte ta sig ut efter henne och båten låg uppdragen på land.
Under tiden han stog där och inte visste vad han skulle göra så hade hon kravlat sig upp själv.
Jag torkade  henne och hon fick stanna inne och värma sig efter premiärdoppet.

Eftermiddagen kom och hon ville ut så jag följde med henne.
Varför kopplade jag inte henne???
Bia drog direkt ner till sjön igen,gick ut på isen som naturligtvis brast igen.
Där låg hon och det var bara hennes huvud som syntes.
Jag skrek så mycket jag orkade till henne.Blev ju livrädd.Trodde ju att hon fått sig en läxa tidigare på dagen och att hon skulle vara rädd för att gå ut på isen igen.
Hon tog sig upp även den här gången men istället för att komma till matte så gick hon längst ute på iskanten och balanserade samtidigt som hon tittade på matte.
Det såg ut som om,"titta på mig vad jag kan ,vad skriker du för".
Det blev torkning igen och utegångsförbud.
På kvällsidan gick vi alla ner till sjön ( med kopplade hundar)och då såg vi tre hål i isen,så när vi trodde att hon varit i bäcken så hade hon varit i sjön även första gången hon kom och var blöt.
Bia älskar vatten men normalt skulle hon väl ha blivit rädd första gången hon ramlade i.
Slutet gott, allting gott!




Nu har Bia börjat att löpa lagom tills hårdträningen ska börja,men det ska väl gå bra ändå.
Vi har anmält oss till fortsättningskurs i tävlingslydnad och fågelhundkurs.
Vi har också börjat att lägga spår och det har gåt bra.Bia är jätteduktig på spår och vi ska gå ett prov i höst.
Den 8/5 har vi anmält oss till inof. utställningen som går på hemmaplan.

Välkommen till vår webbsida

2010-06-18

Bia går på fågelkurs igen och det går lite upp och ner eller har matte för stora krav?

Vi har även varit till Avesta på utställning.Bia tycker inte att det är rolligt och försökte att komma undan med att krypa så långt in i buren som möjligt.
Vi ställde i öppen klass eftersom hon inte har jaktproven klara.
Det blev ett CACIB i alla fall och matte var stolt.

Välkommen till vår webbsida

Juni 2010

Vi har varit i Ludvika igen och Bia har fått bada och simma så mycket hon har haft lust till.
Här har hon hämtat en pinne i vattnet .
Man kan ju inte vara vacker jämt.
Spelar roll när livet leker.

Välkommen till vår webbsida

Här fick Bia med kompisarna,Flis och Telma,följa med på en båttur med husse och matte.
Bia hade gärnat hoppa i när hon såg fiskarna vaka men på order från matte fick hon lydigt stanna kvar i båten.

Välkommen till vår webbsida

!7-!8 Juli 2010

Vi har haft en jätterolig helg.
Bias mamma med husse och matte har varit hit och hälsat på.
De hade även med sig sin dotter som var en jättebra fotograf.
Bia har tränat på spår- och vattenapportering.
De hade med sig en stor trut.Jag trodde aldrig att Bia skulle kunna bära en så stor fågel men ack vad jag bedrog mig.
Vi tränade bägge dagarna och det gick kanonbra.Nu vet Bia vad matte vill.
Vi var även upp till klubbstugan där hon fick visa sina talanger.
Nu är det bara att hoppas att hon klarar alla prov vi ska på.

Är du nöjd nu,matte?!

2010 Okt.

Matte har varit väldigt slö med att berätta om vad som hänt i sommar,men det kanske har sina orsaker.

Bia har ställt upp på prov i spår-och vattenapportering.
Jag var helsäker på bra resulltat när det har gått så bra på alla träningar men ack vad jag bedrog mig.Det passade inte fröken att hämta någon fågel den här dagen.
Hem och träna igen och det går hur bra som helst.
Fick till ett särskilt prov men på spåret vände hon innan hon kom fram tilll spårläggaren men fick en åtta på vatten.

Känns som om vi får börja om från början med apportering så att hon vet vad som gäller när matte beordrar apport.

Välkommen till vår webbsida

2010-10-19

Idag har vi varit ute och tränat lite i det fina höstvädret.
Bia har apporterat en trut som matte drog iväg med och lämnade kvar i skogen.
Allt gick som smort.Lämnade fågeln sittande framför matte  och på hennes "loss"kommando.
Efter apporteringen drog vi iväg till klubbstugan och tränade lydnad.
Kanske vi ställer upp på ett KM.

Bia var lite trött när vi kom hem och sov en stund sen var det full fart igen.
Hon har lekt med en bit näver som hon tog ur vedkorgen.Bara smulor kvar och städning för matte.


Imorgon ska Bia få spåra upp en älgklöv .Har lagt ett viltspår till henne med vinklar och en "tok"vinkel.

Välkommen till vår webbsida

Ut i regn- och blåsväder för att spåra.
På med selen.Bia vet vad som gäller när selen kommer på.
Bia sitter lugnt kvar när jag går fram för att undersöka "skottplatsen".
På kommando kommer hon fram och nosar ivrigt och tar sig an spåret.
Efter ca.15m. viker hon av något och jag väntar på att hon ska leta upp spåret igen och får då se att hon har hittat något som hon har i munnen.(torkad råtta kanske)
När hon hör mattes morrande släpper hon och börjar ta spåret igen.
Nu går det som på räls.Ringar fint i tokvinkeln och hittar spåret igen,sen är det raka spåret fram till klöven.
Matte berömmer och Bia ser så stolt ut Nu får hon bära klöven fram till bilen där hon sätter sig och lämnar över klöven till en glad matte efter losskomando.


En köttbulle som belöning och sen hem för att torka pälsen.

Välkommen till vår webbsida

2010-11-14

Äntligen lite snöbus!

Morgonpromenad med matte.Ibland måste jag gå fint bredvid matte men har jag varit duktig utan att smita så säger matte "fri" och då sticker jag ut på små äventyr själv.
Jag kan inte vara borta länge utan måste springa och kolla så att matte är med och då blir hon så glad när jag kommer.

Jag hade otur idag för jag skar mig i ena framtassen på något vasst som låg i skogen.Det gjorde ont och  jag skrek så att matte hörde mig.

Vi hade ca. 4km.hem och nu var jag tvungen att gå bredvid matte.
Det var blodavtryck efter tassen ända hem.
Nu har matte gjort rent såret och bandagerat tassen,men det tycker jag inte om för jag kan ju inte gå.

Nu går jag och lägger mig i mattes säng och vill hon att vi ska gå ut så får hon väl lyfta ut mig om hon inte tar bort trasorna från min tass.

Välkommen till vår webbsida

Tassen blöder.Matte tog mig till veterinären som sydde ihop den.
Han tyckte jag skulle ta det lungt i två veckor.

Välkommen till vår webbsida

2010-12-13

Nu är såret i tassen läkt. Matte la mig på köksbordet och med lite hjälp så togs styngnen bort och det gick bra.
Äntligen ut i skidspåret. Matte tycker att det går för fort ibland men det är härligt att få springa riktigt.
Synd att det är så kallt för då måste vi vara inne.
Igår kväll vi till ridhuset och tränade lydnad.
Den 18/12 är det lydnadstävling men matte har inte anmält mig än men jag tror nog att vi ska dit.

Välkommen till vår webbsida

2010-12-18

Anmälan till tävlingslydnad i sista minuten.Tur var väl det för idag var Bia på hugget.
Förstapris i lydnadsklass I.
Nu behöver inte matte någon mer julklapp för hon har fått det bästa som går att få.
Nu är det bara att börja träna till klass II momenten.

Välkommen till vår webbsida

2011-a.01-14

Inoff. utställning imorgon arrangerat av Malungs Kennelklubb.
Hoppas på en fin rosett till Bia.
Ikväll har vi putsat pälsen och klipp klor så nu är det bara att hoppas att Bia vill visa upp sig.
Hoppas på en fin bild också.

Välkommen till vår webbsida

2011-01-15

Så här stolt blev Bia över sina fina rosetter.
Bia blev BIG 2.Domaren,Hans Rosenberg, tyckte att hon var vacker men hade lite för dåligt själförtroende.
Något att jobba med.
Söndagen efter utst. hade vi anatomikurs för Hans Rosenberg och han tyckte att Bia var en trevlig och fin hund.
Matte är stolt och glad.

Välkommen till vår webbsida

Januari 2011

Full fart i skogen.
Det är så här Bia trivs allra bäst.

Välkommen till vår webbsida

2011-02-20

Nu har vi varit i Torsby och tävlat i lydnad klass 1.
Det blev en etta för andra gången så nu ska vi till Rättvik och hoppas då på LP1.

Spännande tycker i alla fall matte och det ser ut att Bia tycker det har blivit roligare att visa upp sig.

Välkommen till vår webbsida

26/3 2011

Det gick inte som vi hoppades  i Rättvik.
Bia var nyfiken på annat och matte kanske inte var tillräckligt tydlig.
154,5 p blev det.
Vi har inte gett upp än utan tar nya tag i början på maj sen blir det jaktträning.

Helgen efter skidade vi till jaktstugan och passade på att prova fiskelyckan men det gick inte så bra.
Vi myser en stund vid stugan isället.

Välkommen till vår webbsida

2011-03-31

Bia på sin 3-årsdag.
Firades med en tårta gjord av färskfryst foder och garnerad med frolic.
Bia åt upp hela tårtan utan att bjuda sina gråhundskompisar.

Välkommen till vår webbsida

2011-04-30

Bia laddar inför morgondagen då hon ska till Torsby och försöka ta ett tredje förstapris i lydnad.

Välkommen till vår webbsida

Inte blev det något tredje förstapris.
"Moster" tröstar och hoppas på bättre poäng på hemmaplan nästa gång.

Välkommen till vår webbsida

2011-06-05

Matte lovade Bia en simtur vid Lokarna om hon skötte sig fint idag.
Undrar om hon lyssnade för idag tog hon sitt tredje förstapris i lydnad klass 1.
Nu har vi vårat LP 1 som vi tränat så inför.
Matte jättelycklig.

Nu blir det jaktträning och hoppas på godkänt på de proven.
Lite träning i lydnadsklass 2 ska vi också hinna med.

Välkommen till vår webbsida

2011-06-19

Idag åkte vi till Söderhamn på Bicado's kennelträff där vi tränade lydnad spår-och vattenapportering.
På väg dit hittade vi en trut som låg vid vägkanten så då var bara att plocka upp den och ta den med till fågelträningen.
Vi började med lite lydnadsträning och alla var jätteduktiga.
Efter det blev vi bjudna på en jättegod lunsch med kaffe och kaka efteråt.
Under pausen delades ett pris ut till den hund som hade gjort bäst resultat under året.
Gissa om jag blev glad och nästan chockad när hon sa att det var min Bia.
Svårt var det att hålla tårarna tillbaka så glad blev jag.
Bia fick en fin rosett,en påse god hundmat och sist men inte minst en betald jaktstart som jag hoppas vi ska kunna starta på i i höst.

Det var så roligt att få träffa så många "släktingar"och få se hur de jobbade med fåglarna.
En del var så unga så de hade knappt varit i kontakt med fågel och en del visste precis vad det handlade om.

Vi började med spårapportering och Bia klarade det galant.
Vid vattnet tjyvstartade Bia och gjorde sin egen lilla simtur men kom tillbaka efter en stund eftersom det inte fanns något att apportera.
Efter några stränga ord från Mats (tränare)och matte så satt hon kvar tills hon fick order om att apportera.
Bia kom in med fågeln och överlämnade den fint.Bra gjort.

Tack Malin och Mats för en underbar helg!
Tack även till er goa dotter som är så flitig och duktig med kameran.

Välkommen till vår webbsida

Välkommen till vår webbsida

2011-06-05

Nu är matte helnöjd med mig för jag har klarat spår-och vattenapporteringsprov.
Fick 10p.på spår och 9p. på vatten.

Välkommen till vår webbsida

2011-09-12

Bia är nu anmäld till fältprov .

Det första går av stapeln i Västerås Tidö slott i början av oktober och för säkerhets skull är hon även anmäld till provet i Dylta bruk i slutet av oktober.

Håll alla tummar för att hon ska lyckas!!!

Välkommen till vår webbsida

Nov 2011

Vi har nu varit både till Tidö slott och Dylta bruk på fältprov.
Det gick inte så bra.
Jag får inte Bia att stanna när hon har stött upp fågeln.
Vad göra?
Är det någon som har ett riktigt bra tips som har fungerat på andra hundar som är lika jaktsugna????

Välkommen till vår webbsida

2012-03-10

I vinter har vi åkt ganska mycket skidor.Ca 35 mil hittils.Bia är alltid pigg på att följa med.Hon älskar att springa.
Om hon får vara lös så sticker hon iväg en bit men är snart tillbaka och kollar var matte är.Hon är också jättebra på inkallning när jag blåser i pipan.
Det har varit väldigt lite med fågel .Husse har skjutit två orrar som satt i topp och Bia fick vara med och söka och apportera dem,och det har hon gjort jättebra.
Vi har även varit på ridhuset och tränat lite lydnad i klass 2 men har inte tagit det så allvarligt. Det vore ju ändå roligt att ställa upp på tävling igen så vi får väl börja träna på allvar.


Välkommen till vår webbsida

April 2012

Bia står och spanar på fåglarna som simmar i älven.
Hade hon varit lös hade hon hoppat i vattnet för att försöka ta nån av dom,men matte var förberedd och hade linan på.
Bia skällde säkert oavbrutet i en timme innan hon var så trött att hon la sig.
Bra eller inte ????

Välkommen till vår webbsida

2012-04-28

Utställning i Västerås. 73 kontinentala stående fågelhundar fanns i hennes grupp.
Trodde inte att Bia skulle gå så långt som hon gjorde bland alla dessa snyggingar,men gissa om det var spännande när den ena efter den andra åkte ur och vi var kvar bland de tre bästa.
Bia blev BIG3 och hon har en jättestolt matte.
Hon visade upp sig bra trots en lång och jobbig dag för henne.

Skriv en kommentar: (Klicka här)

123minsida.se
Bokstäver kvar: 160
OK Skickar...

Laila gudmunds | Svar 07.11.2011 16.01

Hej Gudrun,,,
Roligt att Du startat Bia på fält, hoppas Du vill träna med mig o Dasch, nu
när jag fått en egen härlig kille,,,,

Kram Laila

Christer Zackrisson | Svar 04.10.2010 08.45

Tack för en härlig berättelse!
Tänker själv om allt går bra köpa hund hos Bicado´s nu i vinter.

Se alla kommentarer

| Svar

Senaste kommentarer

07.11 | 16:01

Hej Gudrun,,,
Roligt att Du startat Bia på fält, hoppas Du vill träna med mig o Dasch, nu
när jag fått en egen härlig kille,,,,

Kram Laila

...
04.10 | 08:45

Tack för en härlig berättelse!
Tänker själv om allt går bra köpa hund hos Bicado´s nu i vinter.

...
07.08 | 22:43

Härlig bilderbok! Hälsningar Madde Likenäs

...
17.05 | 15:18
Startsida har mottagit 2
Du gillar den här sidan