1MAJ-2011
Hej
Jag har skrivit om ett fall jag måste göra här med, jag är väl insatt i detta, samt kan EJ SLÄPPA det för det är så FEL det bara KAN bli!
Att INTE få den hjälpen utan att måste gå från hemmet, bara för soss säger att de EJ är ett försäkringsbolag, samt man får skylla sig själv om man blir bestulen?
HUR kan man ens SÄGA nåt sånt till en människa som nyss blivit av med hela sitt bidrag nästan, samt nu får veta de EJ får hjälp UTAN kommer få BO PÅ GATAN, och ändå stå och försvara ett NEJ till hjälp?
HUR är man då FUNTAD?
Jag bara undrar?
Finns INGEN mänsklighet ALLS i detta, man har INGA känslor kvar i kroppen om man sen kan gå hem UTAN ens bry sig man kastat ut en annan människa på GATAN för de blivit bestulen på sina räkningspengar, vilket de EJ valt själva?
Sen HELLRE då betala DYRT för NY behandling än hjälpa till med dessa småpengar i deras budget räknat, men hellre låta fd.missbrukaren falla åter i missbruk, samt SEN hjälpa med NY BEHANDLING för 1 miljon kronor, istället för ge den hjälpen direkt?
Detta fattar jag ej?
VILL att ni skriver era kommentarer i LBF gästbok, eller var som helst, bara man får NÅGRA reaktioner att så HÄR får det EJ gå till, samt jag undrar om jag skall vända mig till tidningen för skattebetalarna skall få VETA hur ILLA de FÖRVALTAR deras medel de betalat in, KASTAR BORT en MÄNNISKAS LIV, samt SLÖSAR miljoner på detta sättet.
Tror EJ någon gillar detta, hellre sett denne fick hjälp direkt, och sen haft dessa pengar kvar till andra som behöver dessa!
Ha en bra dag.
LBF
15MARS -11
Idag varit i kontakt med soss, jag vill få en blankett till föreningsbidrag, så jag kan söka om hjälp till starta upp en lokal förening som medlemmar kan gå till i stan, så vi har någonstans träffas för att kunna prata, umgås, samt hjälpa de som vill med få en behandling och EJ behöva strida som jag fått i 2ÅR utan hjälp alls.
Så nu HOPPAS jag det kommer att låta annorlunda EJ som sist, vi var för nytt, nu funnits längre än året, samt har folk läsande här hela tiden.
Men SPRID UT att "denna sida FINNS" så det syns mera "hur MÅNGA" ni är , för ju FLER ju bättre för få bidrag, annars gnäller det väl på att ni är för lite för få hjälp med bidrag till lokal med mera?
SÅ jag vill att
ni MEDDELAR ALLA era kompisar att gå IN på DENNA sida, så att ni "SYNS"
, samt berätta VAD som är i görningen så kanske de med är villiga ställa upp, sen kommer jag behöva folk som vill sitta i styrelse, samt annat i föreningen, så skriva på vår email vilka som är intresserade vara med där?
Hjälpa mig styra detta, jag kommer vara ordförande tillsvidare tills det fungerar, sen VÄLJER vi ju denna som man skall.
Men
SNÄLLA "visa er" nu, jag "BEHÖVER EJ HJÄLP"om jag skall kunna få detta bidrag och KUNNA öppna denna lokal till ER!
Ju FLERA vi ÄR desto mer får vi, och ju STÖRRE CHANS vi kan ÖPPNA en "LOKAL" I LULEÅ!
Ha en bra dag.
LBF

28 Januari
Måste bara säga att jag har verkligen fått en chock, det jag nu ska skriva om är personligt, alltså något jag varit med om själv.
De har varit jul, men soss menar att jag EJ skulle firat julen med ge min son julklappar, sen skulle jag ej lagt något på göra det stämningsfullt, eller någon julmat?
Det är de första som jag reagerar på, undrar om min handläggare gör så mot sina barn på julen, säger "ni får inget i år", får eller kan ej ge er en enda sak, samt" struntar i pynt" samt "göra julmat"?
Dummaste jag hört?
Sen så har jag tack vare detta blivit efter med hyran, samt lite annat, BAD om hjälp med detta, men fick AVSLAG , FAST de VET jag riskerar vräkning då?
De menar som jag sa, skulle EJ gett barnet något, samt ej firat julen om jag ej har pengarna, fick INGET svar om hon skulle göra så mot sina barn?
Med en behandling, samt behandlingsplan där det med står de skall ställa upp hjälp mig så jag EJ RISKERAR falla tillbaka i missbrukat, vilket de varit med om säga JA till, men som EJ alls följs på något som helst plan enl. mig själv.
Så står jag nu med detta, har alltså varit tvungen denna månad ta ALLA matpengarna samt klädbidraget till att betala släphyra samt de som måste, sen så skall man själv svälta samt riskera falla tillbaka i missbrukat för man ej orkar, eller ej betala och ha mat men hamna på gatan med 100% säkerhet missbruka igen?
DÅ STÄLLER DE UPP med NY behandling för 1 MILJON kronor vilket det kostar ungefär att få ordning på allt tills man kommit på fötter igen?
ALLTSÅ ej betala 4000kr, MEN betalar gärna 1 MILJON kronor i behandling istället, ÄVEN om de VET att RISKEN är 100% säker man börjar missbruka.
ÄR DETTA att HJÄLPA en , eller att STJÄLPA EN?
BARA UNDRAR?
Vill att NI skriver IN, OM ni varit med om detta vansinne, så VI kan GÅ IHOP se till att SKATTEBETALARNA får VETA HUR soss HANTERAR skattepengarna på ett så VANSINNIGT sätt!
DÄRFÖR hoppas jag ni nu SKRIVER insändare här om HUR ni DRABBATS?
Jag kollar om det kommer in samt lägger ut det OM jag får er tillåtelse, annars stannar det här.
Sagt jag ALDRIG lämnar ut NÅGOT om ni EJ vill!
Ha en bra dag, samt en tanke till alla hemlösa samt de som ej fått en behandling men som vill det, NI KAN höra AV er till OSS, så skall vi HJÄLPA er att försöka få denna behandling, samt bli fri detta.
LBF
14Januari 2011
Hej
man skall se till ordna sig själv, fixa allt de säger, stå på tå när de säger till en, MEN när man BER om HJÄLP då får man INGEN!
HUR fan skall man då ORKA med att ORDNA upp sitt liv igen?
HUR???????
Det skulle jag vilja veta?
Trodde de hade lärt sig, men tydligen lika illa som de alltid varit, sen frågade jag idag VAD jag har RÄTT ansöka till?
Och hur OFTA?
MEN inget svar, hänvisa mig hit o dit men ingen svarar, VARFÖR?
Jo rädd de skall kosta för mycket, eller VAD?
Dåligt sätt visa att de skall föreställa HJÄLPA en, det är MEST STRIDA EMOT DEM istället.
Vilket bara ger dåligt mående och ÖKAR risken för Återfall!
de kan alla räkna ut UTOM dessa personer tydligen?
Hoppas att ni har något tycka om detta?
Jag tar emot alla svar och blir glad lver era svar!
LBF
26november
Ja det lider mot julen, då all ångest kommer och man inte har varken pengar till mat eller julklappar, sånt kan få vilken människa som helst
att gå under.
Så jag HOPPAS att ni har NÅGON att gå till eller vara med, vem som helst är bättre än INGEN, det är bara så.
Jag vet själv, kommer att vara ensam i JUL men det väljer jag denna julen, för jag varken själv har varken pengar eller julklappar eller oynt att ordna med, så är det bara, men jag väljer då att ta denna helgen som en vanlig, att inte se på dessa program som handlar om själva julen utan se på en film eller annat istället.
Men de är EJ lätt, känner verkligen HUR ångesten stegrar för varje dag, så förstår de som MÅSTE ha en JUL pga BARNEN! då är det inget som är trevligt, men FÖRSÖK hålla i er, det är något man säger men jag verkligen MENAR Det MED!
VET själv hur det är, så jag är i samma sits själv, vill bara säga det fast de ej hjälper så är ni EJ ensam om att ej ha eller kunna fira, men jag försöker på mitt eget lilla sätt, ta de som vilken helg som helst, se på andra kanaler än de vanliga som firar hela tiden.
ha de så bra tills nästa ggr jag skriver.
tänker på er alla som INTE har NÅGOT!
LBF
17November
Hej alla.
ber om ursäkt, haft en tuff tid själv därför ej varit något skrivet heller då jag är ensam om att hålla denna sida uppe.
Jag har idag varit i kontakt med socialen och måste bara berätta HUR illa det är med en del handläggare.
Jag har tyvärr fått byta min, hon har börjat med annat, vilet jag är hemskt ledsen för, hon var bra, men denna KILLE, säger kille då jag ej kan säga man.
Han är en paragraf ryttare, vilket vi alla vet hur detta är, sen vet vi alla hur det är med LITA på varandra, VI skall minsann LITA på DEM men DE kan EJ lita på oss.
DÄRFÖR så har jag hamnat i detta läget, jag har gått skola nyss, så nu har han ringt mitt csn, sen så ser han det är på väg en utbetalning, vilket jag vet jag blir återbetalnings skyldig till om jag tar ut detta, så jag har skrivit till csn bett de makulera denna.
MEN då säger han jag MÅSTE RINGA dem IDAG OM jag skall FÅ pengarna?
Jag tycker nu att JAG skall ALLTID lita på dem, NU får HAN lita på jag gör de JAG skall eller har gjort med.
Gått så långt att jag skrivit till Ralph chefen hans bett fått BYTA handläggare då vi EJ går ihop, sen så bett HAN tala med denna handläggare om UTÖVA son MAKT POSITION över sökande, han talar som de vore hans pengar, sen finns ingen tillit från honom, då jag sagt jag ordnar detta, sagt jag är PANK och att både jag och hunden SVÄLTER om jag EJ får pengarna INNAN helgen!
Vilket han ej bryr sig om?
Detta handlar nu bara om att han skall VISA sin MAKT och att han EJ kan ändra sig, så jag har kontaktat som jag sa chefen, vilket har tagit upp min tid så jag har lite fullt upp, MEN VAD tycker ni?
ÄR detta inte att UTÖVA sin makt, styra över oss andra?
Jag brukar vara tillmötesgående, men INTE när jag KÄNNER det handlar EJ om annat ÄN att han skall VISA mig VEM som bestämmer?
han HADE kunnat skicka mig pengarna, sen sagt eller bara gjort det, kollat upp senare att jag EJ fått dessa pengar, som min förra handläggare hade gjort, DÅ hade detta varit ur världen, jag hade ALDRIG behövt känna som jag gör, sam han hade aldrig ens behövt misskreditera mig, som jag är lögnare, och allt annat man ÄR när man missbrukat.
Tycker att hela samhället är genomsyrat av detta, DÄRFÖR måste de få stopp, någon måste säga STOPP!
vilket jag nu försöker genom göra detta, EJ gett med mig, sagt som de är till chefen, vilken hoppas jag förstår, har ju varit chef på öberga i älvsbyn så BORDE förstå HUR man gör och INTE gör, samma utöva sin MAKT på fel sätt är EJ ens tillåtet, vilket jag sagt till denna handläggare med?
Men vi får se vad som händer, jag kommer tala om HUR de LÖSER detta socialen i Luleå 2010, sen säger de att de EJ finns de som svälter i Sverige, ta bara oss vanliga soss sökande.
som NU, man får ej utbetalt för de tycker att de är lite tidigt, eller de ej har LUST, då sitter man UTAN mat, vi som EJ har någon mamma , pappa eller släkt som kan GE oss något, VAD gör vi SVÄLTER!
sånt skitsnack, idag känner jag mig jävligt arg på HUR illa allt sköots från myndigheter, tyvärr en vardag, men hade glömt de en liten stund då skolan var och jag slapp detta, men hann ej ens få min förta hjälp INNAN de satt igång igen?
inte undra på att många av oss INTE orkar med leva så här, TYVÄRR sanningen, samt att det tyvärr många ggr beror på okunskap från soss, handläggare som ENDAST läst i BÖCKER hur de SKA vara, sen HUR verkligheten SER UT, de har de ingen aning om.
samma med VAD vi får bidrag till, stämmer EJ med hur DE ser ut i verkligheten, HUR skall man då komma på FÖTTER?
DE GÅR EJ?
Men avslutar med detta, hoppas ni andra har de bra, vore roligt höra så ni lever ni som läser här, sett ni varit in FAST jag EJ skrivit, vilket gör mig så GLAD.
ser att ni är TROGEN och att det är VÄRT sitta med detta .
ha en bra dag, så bra den GÅR ha det, de skall jag med FÖRSÖKA göra som vi vet alla gör, försöker.
kram på er från LBF
22 juni
Jag MÅSTE skriva av personliga skäl, det är hemskt hur socialen behandlar oss? man får inte en enda krona till att göra något, ändå så fodrar de att man skall orka med allt?
Det är något som alla borde få prova på, så att ALLA förstår hur det är att leva på gränsen till svält, jag får 59kr dagen leva på då skall jag DELA detta med HUNDEN, så har inte ens 30 kr!
Ändå så säger de att jag skall leva upp till deras bestämmelser annars får man inga pengar alls?
Det är ju SJUKT!
Tycker synd om alla som sitter i samma helvete som jag själv, man orkar ej till slut, men har sagt det nu till dem det slutar med sprutan i armen om det EJ blir annorlunda!
HUR än länge man varit fri så orkar men EJ till slut!
Ha en bra dag alla ni där ute!
LBF
24April
Jag tänkte ta upp ett personligt fall idag, så att jag som många andra har hjälp av de sociala, men det är så att de EJ verkar förstå HUR viktigt det är att FÅ rätt hjälp, FÖR att ORKA stå emot allt annat?
De har KRAVET att jag måste jobba, så har börjat göra detta, MEN jag har sagt till jag EJ har hela kläder ha på mig till jobbet, de skickar mig 400kr till detta, vilket INTE räcker alls, då tar jag halva hyran efter ej fått mera, köper en jacka, tröja, byxor, för att EJ gå och SKÄMMA ut mig på mitt nya jobb.
VET att de hade EJ själv gått på nytt jobb med stora hål i byxorna, så jag trodde att de förstår det, så jag lämnade in om halva hyran få hjälp till denna, DÅ ger de mig avslag, eller det skall upp i EU något möte den 5/5, bara en sån här SAK skulle kunna få människor att ge upp, MEN när det sitter fel människor på fel platser DÅ kan det gå illa.
Jag har en operation 28/4 som jag nu TYVÄRR måste avboka för att kunna gå på detta möte, så tack vare de ger mig avslag på hjälp till halva hyran för jag ej hade hela kläder ta på mig och var tvungen handla detta, så missar jag en viktig operation med, vilket de med kommer att gnälla på!
Så ILLA behandlas man på detta ställe och så LITE förstår de som sitter och jobbar med oss?
Det SKRÄMMER mig verkligen!
Har ni någon historia berätta, så skriv gärna till oss på emailen, så skall jag ta upp även detta här!
LBF
13 April
Jag har ev. tänkt börja blogga om hur missbruksvården är i Luleå, det är ju så att missbruksvården i Sverige är inget att tala om ens, så obefintlig som den kan vara, sen blir vi oftast behandlade som mindre värda, bara man nämner vad man levt för liv så tar andra en för mindre värd?
Tyvärr!
Men så är det, även INOM vården som skall HJÄLPA oss, vilket är lite skrämmande, INTE alla, men många som jobbar inom den visar sin avsky lite väl mycket, sen jobbar emot en istället för med en, så var det för 7 år sen när jag fick min hjälp efter 2 års sökande i kommunen efter behandlingen, den fanns ej här då, jag var den FÖRSTA i Luleå som fick hit denna, vilket jag är glad över idag.
Men då vet ni, om jag börjar blogga om detta så beror det på att i så fall med ert samtycke, så startar jag en blogg i NSD om jag får får dem, samt för mina egna läsare?
Så skriv på meddelande sidan så jag vet vad just ni tycker om detta, vill gärna få ut att vi finns så om jag får med denna blogg där, så gör jag det?
LBF
19MARS
Idag är jag så ARG man kan vara, har sökt själv hjälp på soss, men de har ej tänkt hjälpa till ens med ett par byxor, men de har en massa krav, samt kräver jag skall orka jobba, samt göra allt de vill och säger, men hjälp är inget man får där inte?
DET är något som jag ej kan blunda för, inte konstigt att ingen som försöker stila till sina liv orkar!
OM man INTE får den grundläggande hjälpen då kommer man EJ lyckas ta sig ur detta heller, det behöver man inte vara läkare för fatta!
MEN detta har de missat på socialförvaltningen i Luleå?
MÅSTE få ut detta, kan ej bara vara så för mig, måste finnas andra som har såna saker ta upp, SKRIV TILL OSS PÅ LBF!
Så vi kan ta upp detta med Politikerna sätta stopp för detta samt få det vi behöver HJÄLP!
SKRIV NU!
LBF
18Mars
Det är ett enda stor skämtsoss i Luleå, kan inte ens få ett svar på en fråga?
Har skrivit dit vill de skall förklara hur jag skall få 59kr/dagen räcka till tre mål mat, sen även till min hund?
MEN de skrev detta som svar:
Hej
Tagit del av dina tankar kring din ekonomiska situation.
Nivån på försörjningsstödet är fastställt av våra politiker och det kan
inte vi som tjänstemän göra något åt.
Eftersom du uppfyller kriterierna för försörjningstöd är du berättigad till
full norm vilket du får varje månad.
Fortsättningsvis kommer du att få full norm om du uppfyller
kriterierna.
Du har själv ansvar hur du använder försörjningsstödet. Om du väljer att
dela matkostnaderna med din hund är det ditt beslut.
Jag kan inte råda dig hur du ska få dina pengar att räcka till allt du
önskar, men förstår att du kan uppleva att du lever under
en ekonomisk svår situation.
Hälsningar
Det måste ju vara ett SKÄMT?
Har ej fårr ett enda svar på något jag ej visste redan, de kan ej ens erkänna att det ej räcker, utan hellre gömmer sig i sanden med skallen, DET gör mig arg.
FY vad arg jag blir på dessa myndigheter!
Ha en bra dag, var bara tvungen VISA hur det går till på soss i Luleå!
LBF
16Mars
Ett tag sen jag skrev nu, men har haft det jobbigt sen min släkting gick bort, sen detta jävla skitknark som kommit upp hit, önskar att alla samlar sig o ser till att den som tog upp skiten försvinner från Luleå, har ej här att göra, vi har ingen lust att mista fler kamrater nu!
Så ni som vet något, se till att denna människa avlägsnar sig frivilligt från stan, för nu är det massor med folk som fallit offer för detta skit!
Ha en bra dag alla , så bra det går att ha det idag.
LBF
5Mars
Hej på er alla igen, haft ett uppehåll, men detta pga personliga skäl som ni kunnat läsa, det är så att det nu är SKITGREJER i omlopp, så SE UPP mina vänner, det är 5 st REDAN som DÖTT!
DÄRFÖR hoppas jag ni ser upp med vad ni tar, det är EJ värt att DÖ för, så vill med denna text VARNA ER ALLA, för just detta, det är något i det som gör att man stryker med, därför se till att kolla verkligen innan ni tar det, eller låt dem som har det visa först.
Vet ej än vad min egen släkting dog av, men kommer snart obduktionsrapport om detta, då vet jag, om det var detta eller annat, hur som helst så var det en sorgens dag, han har alltid varit god, sen även haft det tungt som andra med, på detta en psykisk sjukdom vilket gjorde det inte lättare att leva utan droger, därför de lindrade hans sjukdom, speciellt när även läkaren plockade bort den enda medicin som hjälp honom, consertan!
Men hans läkare lyssnade EJ fast jag har skrivit säkert 10st brev om att han bara mådde sämre och sämre, nu svarar han ej längre då jag skrev att nu var han död!
Detta sätter är oförlåtligt, helt enkelt, men så går det tyvärr till i dagens Luleå psykiatri!
Det är skrämmande att missbrukare behandlas LÅNGT UNDER HUNDAR, det skrämmer mig, som att man EJ är värd något för attt man har hamnat i problem, men andra de har den hjälp de behöver, men just denna grupp, får INGEN hjälp alls, sen allt måtstånd som är till all medicinen som hjälper för de som missbrukar?
Den vill de ej helst ta i ens, man får böna och be för att få vara frisk?
Så skall det EJ vara, men jag försöker göra så mycket jag bara kan därför behöver jag era kommentarer här på sidan, så att de ser att det finns människor som bryr sig, som läser denna blogg, som behöver hjälp!
Jag avslutar med dessa ord för idag, men kämpa på där ute, det skall bli bättre om vi kämpar tillsammans!
Ha en bra dag!
LBF
3December
Ja alla snart närmar sig Julen, och det är nog för de flesta en högtid med glädje, MEN vill redan nu tillägna dem som inte har något hem, eller vänner att vara hos, eller fira med.
Önskar att jag hade makt och pengar att se till att det ej fanns några hemlösa, skulle utan tvekan använt mina egna pengar till detta om det fanns, men har ej det, däremot så skulle jag önska Luleå kommun kunde se till så vi får ett ställe att träffas på, häng, ta en kaffe eller snacka bara?
Men allt är som de verkar trögt, som att ha en förening tar ettt år innan man får ett enda öre från dem, så skall jag visa att det finns medlemmar med, så jag måste försöka fixa något liknande, bara är ej så haj på datan än att jag kan det.
Får nog googla om detta, men det kommer, de är just detta med komma till skott, för ju fler vi är ju mer kan vi trycka på om vad vi behöver!
Glöm ej detta alla, tillsammans är vi STARKA!
Ha en bra kväll ni som kan ni andra ägnar jag en tanke åt.
LBF
26november
hej alla läsare.
det är ett tag sen det skrevs här nu, jag vill passa på attt tacka för kommentarerna, det är alltid roligt se att sidan lever, sen så har det faktiskt varit över 2000 besökare nu, vilket är fantastiskt.
trodde att det kanske var förjäves man gjort denna sida men den behövs tydligen mer än jag kunnat förstå!
det har gått brr till slut för min kusin som jag skrivit om, de har tagit in honom för testa ut rätt mängd och sen provat ut rätt medicin, vilket är ett stort steg i rätt riktning, så han mår bättre nu är förr.
då vet ni som följt detta att det löser sig, MEN det har krävts MÅNGA brev till alla instanser för att något skulle hända, och JUST detta är problemet.
när man SÖKER en behandling så hinner missbrukarna lessna, det går alldeles för sakta, vilket vi påpekar hela tiden, det MÅSTE gå FORT annars hinner de ändra sig när de säkt hjälpen.
MEN vi gör så gott vi kan, ville bara meddela er detta så att även ni som läser ser att det GÅR att få rätt, bara man tar det rätt väg , och det kan vara svårt själv, men ni vet att vi finns här så hör av er bara!
HA en bra dag!
LBF
6Nov fredag
Jag fick en bi-inflammation av influensan vilket är öroninflammation, med en stark värk i örat, så det känns inte så roligt, har ej fått feber, för jag äter penicillinet än, vilket gör att det är ännu mera konstigt att jag fått detta, men tydligen går det få ändå?
Kommer att skriva lite mera och annat när jag blivit frisk ej hunnit göra något pga sjukdom, så kolla in i slutet av nästa vecka så skall det ha hänt lite mera här, hoppas ni alla där ute klarat er från influensan vilket ej jag gjorde, men hoppas på er!
Ha en bra kväll.
LBF
4 Nov onsdag
Har blivit av med febern, men inte med värken i kroppen, den är kvar,samma sjukdomsbild som med febern, jag känner ingen skillnad med eller utan febern faktiskt om jag skall vara ärlig, det är samma känsla i kroppen, väldigt konstigt, trodde jag skulle bli frisk efter febern gett med sig, men de blir man inte?
Så hoppas ni andra klarar er, det är inget man vill få det kan jag intyga!
Duke
LBF
onsdag 28okt
har fått influensa, har 39.2 i feber, ont i hela kroppen samt yrslig, hoppas att det ej mynnar ut i svårigheter andas för då sa läkaren jag skulle söka upp sjukhuset!
Inte så trevligt åka hem med, annars skulle jag bädda ner mig, äter penicillin därför borde ej få feber, men fått det, antagligen något annat som jag fått samtidigt?
Vi hörs annan dag orkar ej mera nu.
LBF
måndag 26okt
vet ej hur jag klägger in denna html kod på denna sajt?
kommer ej in på html, går ej ändra på denna så?
vet någon om detta?
<a href="
http://www.bloggtoppen.se/
" title="Blogg listad på Bloggtoppen.se"><img border="0" src="
http://www.bloggtoppen.se/tracker.php?do=in&id=59235
" alt="Blogg listad på Bloggtoppen.se" /></a>
vet någon så skriv hur jag gör?
LBF
Söndag 25okt kl 23
Jag har nyss skrivit i min andra blogg på Metro, men nu tar jag denna, blir så arg på denna orättvisa i Sverige.
Man får ej hjälp med att starta upp denna förening FAST alla säger att det jag gör är
så bra
, MEN INGEN har något intresse av att hjälpa till, man får INGET bidrag, kan ej söka förrän efter ett år, sen så varför kan ingen hjälpa till anförskaffa det som behövs för attt driva denna förening, FAST det är så många som BEHÖVER denna hjälpen, för VARJE DAG som går så är det fler och fler som läser på denna sida, vilket glädjer mig!
Men skulle vara ännu roligare OM man fick LITE HJÄLP att kunna BEDRIVA den som jag har tänkt mig göra, men detta går EJ när jag måste ta ur egen ficka för att göra detta, men jag hoppas verkligen att jag träffar på räätt människa som tänker lite längre, ser en investering i att hjälpa alla dessa människor och inte bara pengar som alla de andra gör som jag frågat!
Jag kommer att skriva så ni får veta hur det går för Luleåbrukarförening, hur det ser ut med framsteg och hur det ser ut inför framtiden, jag ger inte upp än, men jag önskar att det vänder lite snart, för det är jobbigt att jobba BÅDE med detta samt med att HJÄLPA de som BEHÖVER HJÄLP!
Ha en bra kväll alla ni som kan ha detta, ni andra får försöka ha de bra!
LBF
19okt 2009
Har idag jobbat med att försöka hjälpa min kusin som har blivt så
dåligt skött
av
psykistrin i Luleå
, han har
fått stå utan sin ADHD medicin i flera veckor
pga att läkare vill
se hur han mår utan denna
, samt att han
varit på utb så ingen annan kunnat sätta in denna medicinen fast min kusin bett om detta flera ggr under tiden
, just nu så mår han så dåligt .
Har skrivit till
verksamhetschefen inget svar
, skrivit till hans
CMare men inget svar
, skrivit till
ALLA ställen man kan skriva till
men
INGET svar
!
HUR
skall man kunna komma åt någon när man inte ens får tag i dessa människor,
vad gör de
?
Jag orkar inte upprepa vad detta handlar om,men
läs första sidan i föreningens web
så
finns allt där
, kolla in
säg vad just ni tycker om detta?
LBF
18okt 2009
Nyss öppnat en blogg på detta förenings räkning, där jag kommer att skriva lite om vårt arbete, samt annat som jag tycker är väsentligt, hoppas på att denna skall gå bra, anmält den till bloggportaen då det inte finns så många bloggar med missbruk, inte vad jag såg i alla fall, och
vi behövs SYNAS och HÖRAS vi med
!
Kommer med andra inlägget imorgon!
Ha en bra natt.
LBF