DEN SKRATTANDE HUNDEN
Kort presentation
NYA KURSER PLANERAS VÅREN 2010

 Kontaktuppgifter:

Är du intresserad av att gå kurs hos Den Skrattande Hunden?
Maila mig på: denskrattandehunden@hotmail.com.



Carina Bernefjell
Utbildning:

Instruktörsutbildning - 01/02

Porblemhundskonsultutbildning - 02/03

Dipl. hundmassör intro - Axelssons - 03

Lugnande Signaler med Turid Ruugas

Klicker 2 - lärare: Linda Bodin - 04

Valputveckling - Kerstin Malm - april-04

Vargen - Runar Naess- april -04

Träning i timing på höns, lärare: Marie Fogelquist på House of learning - 05

Kantarellsöksinstruktör - lärare: Åsa Stark - 05

Alfasyndrom, inlärning och drivkraft hos hund, Anders Hallgren - 06

Agilityinstruktör - lärare: Sandra Olsson - 07

2-dagars handling utbildning - Gerard O´shea - 2009 i Nyköping

2-dagars anatomiutbildning - Gerard O´shea - 2009 i Tystberga

2010-01-27  - påbörjad Terapihundsutbildning genom Hundsteg
 

                                                                                                                                                                         

Intresset för hundar har alltid varit stort,. När jag köpte min älskade, alltför tidigt avlidna Berner Sennen, Winston, anmälde jag mig till en valpkurs.

Jag fick  upp ögonen för hur riktig hundträning, med mjuka metoder ska gå till. Med vilken glädje Winston utförde allt jag ville att han skulle göra.

Det blev några kurser tillsammans med Winston och intresset för att lära mig mer växte. Jag anmälde mig till en instruktörsutbildning och fortsatte senare även med problemhundskonsultutbildningen.

Ett halvår efter Winstons död, skaffade jag ett nytt yrväder. Loke, en portugisisk vattenhund kom till världen en oktoberdag 2005. Han är en riktig utmaning, men alltid beredd på att bjuda på sig själv. Det går inte en dag utan att man skrattar åt honom. Det är alltid nya hyss på gång. Med  honom väcktes intresset för hundutställningar. I mars  2008 blev han Svensk utställningschampion och i september 2008 blev han finsk utställningschampion.

Vi tränar även agility tillsammans. Loke är en orädd, lättlärd hund och det är väldigt roligt att träna tillsammans med honom.

Att spåra är ännu en aktivitet som vi håller på med. Den portugisiska vattenhunden har verkligen "näsa" för spår.


Kurser

Kurser i Gröndal 2009 
Grundkurs för valpar

Grundläggande vardagslydnad där du och din valp lär er att samarbeta. På ett lekfullt sätt lär du dig att förstå hur din hund fungerar och hur du ska träna.

Syftet med kursen är att ni ska få en bra relation så att hunden fungerar i vardagen.

Vi tränar kontakt, följsamhet, koppelträning, hälsa fint, kroppshantering och inkallning.

Grundkurs vuxen
PlatsDatumTidAntal lektionerPris
Gröndal18.30-
19.30
6 x 1 tim950:-
Gröndal 18.00-19.304 x 1,5 tim950:-
hund

Grundläggande vardagslydnad där du och din hund lär er att samarbeta. På ett lekfullt sätt lär du dig att förstå hur din hund fungerar och hur du ska träna.

Syftet med kursen är att ni ska få en bra relation som fungerar i vardagen.

Vi tränar kontakt, följsamhet, koppelträning, hälsa fint, kroppshantering och inkallning.

Plats Datum Tid Antal lektioner Pris
Gröndal 18.00-19.30 4 x 1,5 tim 950:-

Klickerkurs, grundkurs

Plats Datum Tid Antal lektioner Pris
Södermalm  9.00-14.00 5 tim 950:-