Kull 2
Den 28/6 föddes valparna!  Även denna gång gick allt bra och Lexi var jätteduktig! Fördelningen blev 4 tikar och 5 hanar!

Om Lexi kan ni läsa på hennes sida!

Här några ord om pappa Isse!
Isse bor med sin matte Vera o familj i Falköping.
Vera o Isse har tränat o tävlat i spår, sök o lydnad, men sedan familjen utökades med en liten dotter (som inte vill sova på nätterna) har fokusering varit på träning o aktivering.

Isse är en härlig kille med stor arbetslust! Han är uppflyttad till lägre klass spår och godkänd i lägre sök, tävlat i lydnadsklass 1 med 2:pris. MH med 1:a på skott o Korad med fina 521 p! Utställd med 1:a pris öppen klass.  A höfter o armbågar ua.


En mycket trevlig bekanskap!  Jag fick låna hem han när vi skulle para och det var inga som helst problem! Han kände sig som hemma med en gång! En herre som är helt trygg i sig själv, ja jag blev helt såld på denna härliga kille! 
 
Alla valparna bor nu hos sina nya ägare, lycka till med godingarna!


Stilig kille!
Isses Stamtavla

 

S15578/2004
KORAD

Midimys Milo
S30713/98
INT UCH KORAD NORD UCH SE BCH SE SÖCH

Glimmergruvans Uzak
S16824/97
KORAD TJH

Flammas Bomber-Boss
S12306/90
Nemårs Åtello
S44095/92
SE UCH TJH

Nemårs Flamma
S47886/95
KORAD SE UCH

Glimmergruvans Solo Song
S34017/94
KORAD SE UCH

Chiffer's Egon
S60367/90
INT UCH KORAD SE UCH

Tant Brun's Ragat-Christie
S17073/99
KORAD SE LCH SE UCH

Cefeus Ufo Mystica
S24958/96
Quilpies Kotte Karuso Iii
DK01520/89
DK UCH

Butterbone First Arcadia
S18996/91
KORAD LP SE BCH SE LCH SE UCH TJH

Quilpies Kiwi
S60792/90
NORD V-99 SE UCH

Cefeus Nyx
S18536/81
FI UCH GK VALLH PR SE BCH SE LCH SE UCH

Stormkappans Red Quincy
S11425/84
INT UCH SE BCH SE LCH SE UCH

Evallens Chocolate Madam

Isse på språng! ;)
Din rubrik

 

Matte Veras ord:

Onödigt vetande om Isse

Visste ni att:

 

·        Han kan konsten att leka snöstorm för sig själv- det är bara att dra in dunkudden i buren som stod bredvid sängen  och sätta igång, behöver jag skriva att vi dammsög dun i månader…

 

·        Avskydde vatten som liten, men efter att ha burit i honom sisådär 25 ggr i vatten så att han fick simma in, är han idag ett vattenodjur- tänk att det är så skönt matte- varför sa du inte det tidigare!

 

·        Han går under namnet Salvekvick i vår familj eftersom han klistrar sig som ett plåster på en för att få kli och mys så fort någon sitter ned.

 

·        Han har blivit kallad leksakschäfer av förbigående… vilken förolämpning fnyser Isse!

 

·        Han har varit dokumentförstörare på husses jobb- dock var han inte anställd  för det…

 

·        Hade han varit tik hade han fått heta Piraya- varför får ni gissa själva J

 

·        Han är som sleven- vill absolut vara med mitt i smeten och är fullt nöjd med det.

 

·        Han kan konsten att slappna av- det kan t. ex hända mitt i en utställningsring…

Här kan ni läsa mer om Isse:  http://www.sokhund.se/

 

Isse i sökskogen!